Nová památka UNESCO? Znojmo chce na seznam přidat Šobes

Šobes
Jeden z nejstarších vinohradů v Evropě se nachází na Moravě.

Vedení Znojma nechá zpracovat studii potenciálu vinohradu Šobes, která má sloužit jako materiál pro posouzení možnosti zápisu na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Šobes je jedním z nejlepších a nejstarších vinohradů v Evropě a také oblíbeným výletním cílem místních i turistů, město se proto rozhodlo podpořit snahy Znovínu Znojmo, který vinici vlastní a rád by ji na seznam UNESCO zapsal, řekl starosta Jan Grois.

Město spolupracuje s majitelem vinohradu i univerzitou

Společný postup v otázce Šobesu a UNESCO je podle ředitele Znovínu Znojmo Pavla Vajčnera dobrý nápad. „Žijeme v přesvědčení, že všechny významné vinařské státy mají jednu dvě oblasti v UNESCO, naše republika by si taky jednu zasloužila. Jsme ale na začátku. Doteď jsme sbírali podklady a provedli archeologický průzkum, jehož závěry radnici poskytneme, aby mohly sloužit jako podklad pro zpracovávanou studii,“ doplňuje Pavel Vajčner. 

Zpracovaná studie může přivést Šobes do seznamu UNESCO

Studii, která má být hotová koncem roku, vypracuje Pavel Pavloušek, jenž působí na Mendelově univerzitě v Brně a na výzkumech vinice Šobes se již v minulosti podílel. Prof. Pavloušek zanalyzuje detailně celou lokalitu, zmapuje její historii, klimatické podmínky a jejich specifika a podmínky reliéfu vinic.

Výsledky výzkumu budou sloužit jako podkladový materiál pro následné zhodnocení potenciálu Šobesu pro zápis do indikativního seznamu Ministerstva kultury a následně na seznam UNESCO, a to prostřednictvím srovnání s jinými vinařskými lokalitami v UNESCO, jakými jsou například Wachau Cultural Landscape nebo Tokaj Wine Region Historic Cultural Landscape. 

„Je to proces na několik měsíců, možná i let. Ale důležité je začít, zjistit reálné možnosti a pokusit se tuto výjimečnou oblast dostat do většího povědomí,“ uzavírá starosta.

Zdroj: město Znojmo, foto: winesofczechrepublic.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*