Nová porodnice v Brně by se mohla začít stavět už příští rok. Nahradí nevyhovující zařízení na Obilním trhu

FN Brno porodníce Obilní trh
Současná porodnice na Obilním trhu je nevyhovující.

Stavba nové budovy porodnice ve Fakultní nemocnici Brno v bohunickém areálu by mohla začít příští rok, pokud vše půjde dobře. Na dotaz novinářů to dnes v Brně odpověděl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Porodnice je s počtem přes 6000 porodů ročně největší v republice. Nyní ale funguje na dvou místech, jedno z nich už nevyhovuje. Nový pavilon za dvě miliardy by měl podle vedení nemocnice pracoviště sjednotit a přinést úspory. Nemocnice by se na jeho stavbě měla podílet 30 procenty, zbytek by měl dát stát, financování se řeší.

Porodnice na Obilním trhu nevyhovuje

Nemocnice provádí část porodů v bohunickém areálu a část na Obilním trhu, vzdáleném asi sedm kilometrů. “Budova na Obilním trhu už nevyhovuje standardům, takže s tím musíme něco udělat. S novým vedením na tom stále pracujeme a věřím, že v tomto roce by mohla být investice schválena a zaregistrována,” uvedl Vojtěch. Tím pádem by nemocnice podle něj mohla začít připravovat projektovou dokumentaci a soutěž na zhotovitele.

O nové porodnici se mluví mnoho let

O novou porodnici se zasazoval už bývalý ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus, který nemocnici vedl 12 let. Koncem loňského roku rezignoval, ředitelem je od ledna onkolog Jaroslav Štěrba.

Vojtěch uvedl, že porodnici slíbil už před časem. “Je to investice, která patří ke strategickým projektům. Je nezbytná nejen pro Brno. Je to největší porodnice v České republice. Na druhé straně dvě miliardy je hodně peněz a je nutné, aby to bylo dobře připravené. Jsme ale ve finální fázi,” řekl. Podrobnosti neuvedl. Diskutuje se podle něj o financování; dle současného nastavení by měla nemocnice s ohledem na investice v jiných nemocnicích platit 30 procent nákladů, zbytek by měl zaplatit stát.

Zdroj: ČTK, foto: Wikipedia

Související články

Přečtěte si  Kofola kupuje tradiční moravské pivní značky Holba, Litovel a Zubr

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*