Nová znojemská koalice funguje sto dní. Co se podařilo změnit?

Znojmo v čele se svou dominantou, radniční věží

Přesně před sto dny došlo k velkému zemětřesení na znojemské radnici. Byl odvolán dosavadní starosta a do městské rady přibylo hnutí Pro Znojmo. Nová koalice rozpracovala řadu úkolů, část z nich souvisí s novým výborem pro územní a strategické plánování a nakládání s majetkem pod vedením Jiřího Kacetla.

„Vstup do koalice vnímáme po 100 dnech opravdu pozitivně, protože se nám skutečně podařilo nastartovat věci, na které jsme z opozice sedm let marně upozorňovali. Nyní chceme průběžně složit účty,“ informoval nový znojemský místostarosta Lukáš David (PRO ZNOJMO).

Podle něj se změnil například způsob fungování městských komisí, které se otevřely opozici. Dosud uzavřené komise nyní zahrnují členy opozičních stran. “Vtáhli jsme do diskuze všechny zastupitele a aktivní občany,” uvedl David.

Změnil se také přístup radničních Znojemských listů. Dříve se nezřídka stávalo, že byly texty opozičních zastupitelů odmítány a odkládány. Nyní je prostor k diskuzi otevřený všem. Na radnici podle Davida panuje obecně konsensuální nálada. “V lecčems odlišné programy jsme se rozhodli vyřešit prakticky. Napnuli jsme v nové koalici síly místo dohadování k realizaci a rychlejšímu dotahování projektů, na kterých je shoda,” doplnil místostarosta.

Hnutí PRO ZNOJMO doplnilo koalici na znojemské radnici po nedávném politickém zemětřesení

Nový výbor pro územní plánování pracuje naplno

Rozběhla se také práce napříč všemi politickými stranami v novém výboru pro územní a strategické plánování a nakládání s majetkem pod vedením Jiřího Kacetla (Moravské zemské hnutí/PRO ZNOJMO).

Obsáhlejší zpráva o jeho činnosti bude vydána v červnu. Již nyní je však možné činnost výboru sledovat prostřednictvím jeho webové stránky, kde jsou pravidelně zveřejňovány pozvánky a hlavně zápisy z jednání.

Mezi současné aktivity související se správou městského majetku patří například příprava přeshraničního projektu pro nové využití nyní prázdného městského domu na nároží Zámečnické a Obrokové ulice. “Ve spolupráci s moravskými krajany v Rakousku a Německu by zde mohla vzniknout autentická expozice k životu znojemských měšťanů v období renesance a také expozice dramatického znojemského 20. století. Vždy na příkladech konkrétních obyvatel tohoto architektonicky pozoruhodného domu,” informoval předseda výboru Jiří Kacetl. Výhodou podle něj bude propojení se sousedním domem „U Zlaté koruny“, kde se nachází hlavní výstup ze znojemského podzemí.

Přečtěte si  Ve Vsetíně byl slavnostně otevřen společný terminál pro vlaky a autobusy

Znojmo také plánuje upravit Kopalův pomník podle původního projektu opravy tohoto monumentu. “Je to dluh, který před sebou valíme již jedenáct let,” uvedl k tomu Kacetl.

Mezi dlouhodobé záměry patří například proměna znojemského hradu ve společensko-kulturní centrum celého města i regionu s navazující muzejní čtvrtí. Podle vedení Znojma potrvá několik let, než se celý projekt nachystá. Dojde také k upřesnění městského znaku, jehož historický vývoj sahá hluboko do středověku. “Znak města bude heraldicky vyspraven a zapsán do Registru komunálních symbolů ČR, kde kupodivu dosud není. Spolupracujeme na tom s profesionálním heraldikem,” přiblížil na závěr Kacetl.

Foto: město Znojmo, PRO ZNOJMO

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*