Novinka v Zoo Ostrava: Speciální voliéry pro ohrožené sovy a orly

zoologická zahrada voliéry
Nové voliéry v ostravské zoo imitují přirozené prostředí ohrožených ptáků.

Novinkou letošní sezóny v ostravské zoo je komplex šesti speciálních voliér. Jejich obyvateli jsou ohrožené druhy sov a orli žijící v naší přírodě. Zoo Ostrava se dlouhodobě podílí na jejich ochraně.

V nových voliérách se nachází půlka našich sov

Komplex pěti voliér pro sovy obývá pět druhů, které žijí a hnízdí na území ČR. „Je to celá polovina druhů sov, které se v naší přírodě vyskytují. Většina z nich patří v ČR k ohroženým druhům, a proto je chráněna zákonem,” popisuje ředitel Zoo Ostrava Petr Čolas.

Sovy podle něj nejvíce ohrožuje rapidní úbytek vhodných míst, kde mohou hnízdit. Jsou to převážně staré stromy s dutinami či staré zemědělské budovy. Vlivem intenzivního zemědělství a množství pesticidů a dalších chemických látek k hubení hlodavců, hmyzu a dalších škůdců přicházejí sovy o významné zdroje potravy.

“Proto je naše zoo zapojena do několika projektů na záchranu sov v Evropě. Přirozeně odchovaná mláďata bezplatně poskytujeme pro vypuštění do volné přírody za účelem posílení volně žijících populací,“ doplňuje ředitel.

Sovy obsazují velmi různorodé biotopy od lesů přes parky a sady až po lidská sídla. Nové voliéry v ostravské zoo představují nejen vzácné ptáky, ale také prostředí, které jednotlivé druhy obývají. Například sova pálená je umístěna ve voliéře imitující zemědělskou usedlost.

Chovné páry sov pálených a sýčků jsou dlouhodobě umístěny v zázemí, díky novým voliérám tak může zoo prezentovat vzácné sovy i svým návštěvníkům.

Azyl pro majestátního dravce

Nedaleko sovích voliér vyrostla velká voliéra pro ohrožené orly královské, jedny z největších dravců na našem území dosahujících váhy až 4,5 kg.

V České republice patří tento orel mezi kriticky ohrožené živočichy,” vysvětluje ředitel zoo Petr Čolas,“Od roku 1998 zde velmi vzácně hnízdí 2-3 páry, v roce 2017 se počet zvýšil na více než 10 párů, které se pokoušejí hnízdit. Pěti z nich se nakonec podařilo vyvést rekordních deset mláďat. Ve stejném roce však byli dva orli královští otráveni karbofuranem. Proto se budeme dále zaměřovat i na osvětu a boj proti používání otrávených návnad, které stále patří k reálným nebezpečím ohrožující nejen pro tyto majestátní dravce.”

Pravidelní návštěvníci moderních zoologických zahrad podle ředitele ostravské zoo vědí, že se tyto instituce zaměřují převážně na chov ohrožených druhů zvířat, většina však stále předpokládá, že se jedná zejména o zástupce exotické fauny.

Přečtěte si  Hra o Dukovany: Dostavbu jaderné elektrárny provází kontroverzní boj

“Je velmi důležité a potřebné, že zoo chovají i místní druhy, z nichž mnohé rovněž patří k ohroženým. A to nejen proto, aby své návštěvníky s těmito vzácnými zvířaty seznámily, ale také kvůli možnosti zapojení do záchranných projektů bezplatným poskytováním přirozeně odchovaných mláďat pro vypuštění do volné přírody, stejně jako to dělá ostravská zoologická zahrada právě v případě sov, ale i dalších druhů naší, potažmo evropské přírody,“ dodává náměstkyně primátora města Ostravy pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Zdroj: Zoo Ostrava, foto: Sylva Firlová, Pavel Vlček

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*