Novorozence nalezeného v blanenském babyboxu se již ujala náhradní rodina

Ilustrační snímek

Novorozený chlapec, kterého někdo vložil 4. ledna do blanenského babyboxu, už žije v náhradní rodině. Chlapečka, kterého zakladatel babyboxů Ludvík Hess pojmenoval Jan, získal do péče bezdětný manželský par, který už v minulosti splnil podmínky pro svěření dítěte do péče.

Do péče osvojitelů chlapečka svěřil soud. “Zdravotní stav chlapečka už umožnil jeho propuštění z nemocnice. Podali jsme proto soudu návrh na předběžné opatření, aby dítě mohlo být bez dalších průtahů předáno do náhradní rodiny,” uvedla vedoucí blanenského odboru sociálních věcí Jana Fadrná.

Psali jsme: Babyboxy zachránily již 200 dětí. Naposledy v sobotu v Blansku

Noví rodiče, jejichž totožnost zůstane utajena, nyní rozhodnou, jak novorozeného chlapečka skutečně pojmenují. Jméno Honzík totiž nemá úředně stanoveno, dítě tak symbolicky pojmenoval zakladatel babyboxů Ludvík Hess podle ředitele jedné z bank, která babyboxy dlouhodobě podporuje.

Chlapec je již 200. dítětem odloženým v babyboxech

Pro blanenské záchranáře jde o první dítě umístěné ve zdejším babyboxu od března 2018, kdy v Blansku inkubátor pro odložení nechtěných dětí umístili. Honzík je celkově 200. dítětem, které se v některém ze 76 babyboxů v České republice ocitlo. Celkově je 89. chlapečkem a vůbec prvním odloženým novorozencem v roce 2020. 

Záchranář Petr Chlup u vnitřních dvířek babyboxu. Foto: Pavla Komárková

Babybox umístěný přímo na vnější straně budovy výjezdové základy Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje je na příjem dítěte, o něž se rodiče nemohou nebo nechtějí postarat, připravený neustále.

V babyboxu udržujeme stabilní teplotu a každý týden provádíme zkoušku, při které simulujeme uložení nemluvněte do babyboxu. Vše je napojeno na centrální dispečink v Brně, že se něco děje, vidíme i na monitoru přímo u nás na základně,“ popsal blanenský záchranář Pert Chlup. „Soustí se alram v podobě červeného pruhu, zapne se tam kamera a světlo a my vidíme obsah babyboxu na monitoru,“ popsal blanenský záchranář.

Dosud bylo do babyboxů odloženo 111 děvčátek, chlapců bylo 89. První začal fungovat v roce 2005, loni do něj lidé odložili 19 dětí.

Autor: alka Zdroj: ČTK, Město Blansko Foto: Město Blansko, pxfuel.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*