Obce postižené tornádem přišly o stovky stromů, jejich stav mapují odborníci

Zničený březový hájek u Mikulčic

Odborníci a studenti z Mendelovy univerzity mapují stav stromů v obcích na jihu Moravy, které postihlo tornádo. Většina z nich je v žalostném stavu. Ze stovek stromů zůstaly na místě spíše desítky, řada z nich je navíc silně poškozená.

O situaci v obcích poškozených tornádem jsme naposledy psali v tomto článku.

„Vegetace v ulicích je buď žádná nebo silně poškozená,” uvedla děkanka Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity Alena Salašová k situaci v Moravské Nové Vsi. Odborníci z univerzity včetně arboristů z Lesnické a dřevařské fakulty už mají za sebou mapování situace v Mikulčicích a chystají se ještě do Hrušek.

V Mikulčicích zmapovali 130 stromů. Podle Salašové jen část z nich zregeneruje a vytvoří druhotnou korunu. „Zaznamenávali jsme stromy pomocí GPS pro další využití v GIS (geografický informační systém, pozn. red.), sepsali návrhy opatření a ošetření, v horším případě vyřkli ortel skácet,” popisuje práci arboristů v Mikulčicích Luboš Úradníček z Mendelovy univerzity.

Část práce na stromech už udělali hasiči, ulomené části jsou tedy už odstraněné. Po nich nastoupí arboristé, kteří musí koruny stromů odborně prořezat, aby se do nich nedostala infekce. „Pak budeme čekat, zda stromy zregenerují a vytvoří druhotně koruny,” uvedla Salašová.

Obce budou potřebovat masivní výsadbu

Podle ní budou obce potřebovat nové výsadby. Řádově půjde o stovky stromů. Studenti a experti Mendelovy univerzity budou pomáhat postiženým obcím i v budoucnu. Navrhnou obnovu veřejných prostranství a pomohou s novou výsadbou.

Zdroj a foto: Mendelova univerzita

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*