Oblouk v Porubě čeká velká rekonstrukce. Na architektonický unikát půjde sto milionů

Oblouk v Ostravě-Porubě patří k architektonickým unikátům éry socialistického realismu

Památkově chráněný Oblouk v Ostravě-Porubě projde velkou rekonstrukcí. Radnice městského obvodu dá do oprav zhruba sto milionů korun. Stavební povolení už má. Městský obvod o tom informoval na svém Facebooku.

Poruba chce Oblouk oživit

K velké rekonstrukci památkově chráněného Oblouku může dojít i díky tomu, že se Porubě loni podařilo stát se majitelem celého objektu, kromě bočního vchodu s věží, který patří bytovému družstvu.

Porubská radnice už stavební povolení má, na podzim chce vyhlásit soutěž na zhotovitele prací, které mají být zahájeny na jaře příštího roku. „V tuto chvíli předpokládáme, že rekonstrukce bude trvat zhruba deset měsíců,“ upřesnila pro veřejnoprávní Českou televizi místostarostka Poruby Petra Brodová.

„Celková rekonstrukce objektu se bude týkat vnější části budovy a společných prostor uvnitř. Půjde zejména o hydroizolaci podzemního podlaží včetně kompletní sanace zdiva, sanaci sklepních prostor, dále opravu fasády, novou střešní krytinu – bude se měnit plechová krytina za pálenou keramickou, sanaci a výměnu napadených prvků konstrukce krovu i zateplení posledního podlaží. Za nové bude vyměněna většina výkladů v nebytových prostorech,“ přiblížil pro ČT plán velké rekonstrukce vedoucí investičního odboru úřadu městského obvodu Roman Gajdušek

Na rekonstrukci samotného architektonického unikátu naváže úprava prostoru před objektem. Týkat se má chodníků, zpevněných i travnatých ploch a komunikace v zadní části. Po dobu prací bude k dispozici náhradní parkování.

„Naším cílem je vrátit Oblouku jeho punc, aby po mnoha letech, kdy se do jeho vzhledu neinvestovalo, byl znovu důstojnou bránou do Poruby, jak odpovídá i jeho statusu nemovité kulturní památky,“ dodala pro ČT místostarostka Petra Brodová.

Multifunkční budova zvaná Oblouk byla postavena ve stylu socialistického realismu v letech 1952–1954 podle návrhu brněnského architekta Evžena Šteflíčka, který se inspiroval budovou hlavního štábu na Palácovém náměstí v dnešním Petrohradu. Od roku 2008 má objekt status kulturní památky. Oblouk se objevil i na poštovních známkách.

Zdroj a foto: Ostrava-Poruba

Související články

Přečtěte si  Ondřej Hýsek: Politici z Moravy musí začít nést zodpovědnost za svoji zemi

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*