OBRAZEM: Brno zná podobu kašny na Dominikánském náměstí

Vizualizace vítězného návrhu

Soutěž na vodní prvek na Dominikánském náměstí v Brně zná svého vítěze. Vedení města dnes potvrdilo stanovisko poroty, která vybrala návrh Tomáše Pavlackého a Michaela Gabriela. Podívejte se, jak vypadají všechny oceněné návrhy.

Celkem bylo oceněno pět návrhů, z nichž tři se umístily na třetím místě. Autoři si celkem rozdělí 450 tisíc korun. Rada města Brna schválila vypsání soutěže už před dvěma lety. Cílem je oživit zrekonstruované náměstí, které se stalo oblíbeným místem setkávání i letního odpočinku na lehátkách a kamenných lavicích. Právě v prostoru mezi nimi a čtyřmi platany bude v budoucnu vodní prvek umístěn.

Celkem se do soutěže přihlásilo 53 návrhů. “Posuzovala se kreativita, originalita a celková úroveň řešení, což mělo největší váhu, dále se hodnotila také vhodnost začlenění díla do určeného prostoru. Vítězný návrh symbolizující potrubí s nekonečnou perspektivou je pro mne navíc zdařilým odkazem na tzv. ‚kouřící trubky‘ neboli výfuky teplárenského parovodního potrubí, kterých byly po Brně desítky, ale s přestavbou teplárenské soustavy na horkovodní z veřejného prostoru postupně mizí,“ uvedl náměstek brněnské primátorky Tomáš Koláčný.

Na základě bodového hodnocení stanovila porota pořadí návrhů následovně:
•    1. místo: Tomáš Pavlacký a Ing. arch. Michael Gabriel
•    2. místo: Mgr. A. Miroslav Jakubčík
•    3. místo:
o    akad. sochař Martin Zet a Ing. arch. Adam Zet
o    MgA. Pavel Hošek
o    MgA. Ing. arch. Ondřej Bělica a Ing. arch. Martin Blažek

Rada města Brna jako zadavatel rozdělí odměny autorům vítězných návrhů ve výši 450 tisíc korun. Autoři nejvhodnějšího ztvárnění obdrží 180 tisíc korun. Na samotnou realizaci bylo určeno sedm a půl milionu korun. Původně se uvažovalo o využití sochy Josefa II., která je od konce druhé světové války umístěna v areálu černovické psychiatrické léčebny. Tuto možnost ale odmítli Brňané v anketě.

Potrubí v nekonečné perspektivě

„Odborná část poroty spolu s politickými zástupci hledali konsenzuální výběr, který by reflektoval výtvarné kvality i představu dalšího využívání náměstí. Všichni členové poroty věnovali soutěži maximum pozornosti a zájmu a do nejužšího výběru postoupily nejlepší návrhy, které reprezentovaly odlišné přístupy: minimalismus, figurální realizaci, geometrickou abstrakci a dekorativní postmodernu,” doplnila Monika Lukášová Spilková, předsedkyně Komise kulturní Rady města Brna.

Přečtěte si  Třímetrový model plachetnice nebo jízdy historickými vlaky. Flora Olomouc nabídne o víkendu atraktivní program nejen pro modeláře

“Vítězný návrh byl i mým favoritem. Vychází z geometrické abstrakce, objekty tří kuželů připomínají vyústění potrubí jakoby z nekonečné perspektivy a tím vlastně porušují geometrii a lámou prostor. Jelikož náměstí je průchozí ze všech stran, bude realizace z každého úhlu pohledu nabízet jiný vizuální dojem či efekt,“ dodala předsedkyně kulturní komise. S autorem návrhu bude zahájeno jednání o realizaci.

Zdroj a vizualizace: město Brno

Doporučujeme

3 Comments

  1. Už slyším kritiku veřejnosti – “místo ve zdejších končinách prvního panovníka s vysokoškolským právním vzděláním, osvícence Josefa II., tam strčili Dominikánům jakési roury”. Skoro jako v té totalitní anekdotě ve formě hlášení místního rozhlasu: “Haló, haló, dostavte se na brigádu do kulturního domu, budou se měnit kamna. Trubky jsou na národním výboře!”.

    • Josef II patří historicky na Moravák ( ano radnice chtěla Dominikánské nám, , ale …. ) . Údajné referendum ve kterém ho Brnané odmítli byla pořádná fraška ze strany předešlé duhové radniční koalice. Zelená progresivní úderka návrat byť osvíceného panovníka nemohla připustit. Navrhované roury jsou ovšem příšerné a zcela znehodnotí tohle krásné náměstíčko. Úplně stačilo jak to zprznili Velkým Špalíčkem, teď ještě tohle.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*