OBRAZEM: Jeskyňáři hlásí úspěch v Moravském krasu. Poprvé v historii proplavali od propadání ve Sloupu k vývěru Punkvy v Pustého žlebu

Od ponoru Sloupského potoka ve Sloupsko-šošůvských jeskyních, přes jeho soutok s Bílou vodou v Amatérské jeskyni, propast Macochu a Punkevní jeskyně až do vývěru již jako řeky Punkvy v Pustém žlebu. Těmito místy extrémně složitými podzemními cestami (přes sedm sifonů z nichž nejdelší měří 300 metrů a dosahuje hloubky až 20 m) v neděli 15. října 2023 poprvé v historii speleologického výzkumu proputovali jeskyňáři Jan Sirotek a Petr Chmel z České speleologické společnosti. Po jedenácti náročných hodinách se ve zdraví dostali na povrch. 

Speleopotápěči Petr Chmel a Jan Sirotek se rozhodli jako první absolvovat složitou cestu podzemím dlouhou přes 7 kilometrů. Trasa vedené z části úzkými chodbami i zaplavenými úseky jeskyní vedla od ponoru Sloupského potoka ve Sloupsko-šošůvských jeskyních, přes Amatérskou jeskyni, propast Macochu až do vývěru Punkvy v Pustém žlebu. 

Mapa: mapy.cz

Autor: red Zdroj: Správa jakyní ČR Foto Jaroslav Šanda/SJ ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*