OBRAZEM: Polibek paní Zimy vykouzlil ledovou nádheru

Po krásných slunečných a teplých dnech pozdního léta zavítal i do moravské krajiny studený severský vzduch a první ledové ráno všechny překvapilo. Bílé krystalky jinovatky se třpytily na trsech trávy, na dřevěných částech chodníku, na listech okrasného zelí i rozmarýnu, na okrajích hrud čerstvě zrytých záhonů. Nečekanou jitřní proměnu prozařovaly sluneční paprsky od horizontu se zvedajícího zlatého kotouče, dopadající na jemný bělostný háv. Vítej, krásný a ledový zimní čase!

Jemný krystalický ledový potah vznikl prudkým ochlazením. Způsobil ho proměnlivý bod srážlivosti, jehož aktuální místní hodnotu vytvořily teplota, vlhkost a atmosférický tlak. Díky tomu se rosa měnila v jinovatku a na povrchu nejrůznějších předmětů se vytvořila námraza. Na jejím vzniku podílely mrznoucí drobné kapénky vzdušné vlhkosti a přízemní mlhy při styku s chladnou zemí. Jinde, například na zvenčí studených skleněných tabulích, námraza vznikla i bez přítomnosti mlhy, jen srážením a mrznutím vzdušné vlhkosti. Důkaz toho, že zázraky přírody se dějí kolem každou chvíli.

S ranní námrazou na kovových předmětech si mnozí páni kluci užili své. Upozorněni rodiči na nebezpečí spojené s přiložením jazyka na namrzlé zábradlí, neposlechli a zažili jistě už nikdy neopakovanou zkušenost. Raněná špička jazyka a bolestivé šišlání během následujících dnů byly spravedlivou odplatou za neposlušnost. Vzpomínáte na scénku z filmu Obecná škola?

Bájný svět dávnověku

Ve spojení s námrazou nám příroda ráda připraví nečekaná setkání. Bez štětce dovede vykreslit na okenní tabule přenádherné obrazy květů, zvýrazněné dopadajícími slunečními loučemi. Květinová ozdoba skla svou bohatostí a rozmanitostí připomíná krásy divočiny a houštin neprostupného pralesa. Jeden neskutečný květ střídá jiný, přicházející jakoby z bájného světa představ dávnověku. Jemné předivo ledových žilek vytváří nádherné propletence stébel a listů. Jejich linie se překrývají, opakují, znásobují. Úchvatná jemnost mrazem vykreslených detailů květů a rostlin bere dech. Hotový zázrak!

Nečekaně objevená krása mrazivých kreseb stvořených ledovým polibkem paní Zimy mne vtáhla do světa osobní fantazie, přání a snů, do představ tajemných dálav. Unesen neokázalou nádherou jsem zapomněl na vše kolem do chvíle, než iluzi nádherného setkání s mrazivým zázrakem přírody zničilo překvapení z chladem zaslepených oken vozu. Při škrábání beztvaré ledové tříště ze svého miláčka jsem, rozmrzen, rychle zapomněl na viděnou krásu fantaskního světa námrazy, oněch neskutečných ledových záclon, na okázalý a neopakovatelný příběh unikátnosti a útěšné krásy námrazou stvořených trsů a květů. Jen zázrakem fotografického obrazu se mně podařilo jejich úchvatnost zachytit naštěstí ještě před jejich zkázou svitem prvních hřejivých paprsků. Vítej u nás, krásná paní Zimo!

Přečtěte si  FEJETON: Pohled do staré mapy

Text a foto: František Synek

František Synek je etnograf, historik a fejetonista. Čtrnáct let působil jako vedoucí Slovanského hradiště v Mikulčicích. Unikátní velkomoravský památník se za tu dobu výrazně rozrostl, po dvou pokusech má nyní šanci na zápis do seznamu UNESCO.

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*