Obří měsíc v Brně na hvězdárně připomene přistání na Měsíci před 50 lety

10metrový měsíc nad Brnem - Hvězdárna a planetárium Brno

Nafukovací Měsíc, který má v průměru deset metrů, uvidí od pátku do neděle lidé v parku na Kraví hoře v Brně. Hvězdárna a planetárium Brno pořádá Měsíční noc, kde si návštěvníci připomenou 50 let od přistání prvního člověka na Měsíci. Uvidí původní přenos z Měsíce z roku 1969 nebo film o americkém astronautovi Neilu Armstrongovi, řekl dnes novinářům ředitel hvězdárny Jiří Dušek.

Padesát let je významné výročí, proto oslavy začínáme už zítra (v úterý). Ve 22:00 dojde k částečnému zatmění Měsíce a tímto odstartujeme celou Měsíční noc, která potrvá od pátku do neděle,” uvedl Dušek. Měsíční noc na Kraví hoře bude mít všechny tři dny stejný program. “V digitálním planetáriu budeme promítat 3D představení Vzhůru na Měsíc, které pojednává o projektu Apollo obecně,” řekl Dušek.

Největším lákadlem je nafukovací globus Měsíce, který návštěvníci najdou u jezírka v parku na Kraví hoře. “Měsíc má detailní texturu, která je složena z několika milionů snímků ze sondy LRO, která snímkuje Měsíc od roku 2009,” uvedl Michal Okleštěk z uskupení Visualove, které se zabývá audiovizuálními instalacemi. Podle Duška lidé na nafukovacím Měsíci po detailním prozkoumání uvidí i stopy kosmonautů, které na něm zůstaly.

Hvězdárna se při Měsíční noci změní v letní kino a promítne film First Man, který pojednává o Neilu Armstrongovi, nebo záznam vysílání, který lidé před 50 lety sledovali v televizi. “Podařilo se nám sehnat tento unikátní tři a půl hodiny dlouhý záznam přistání na Měsíci, promítneme ho u slunečních hodin v areálu hvězdárny,” uvedl Dušek.

Kosmická loď Apollo 11 přistála na Měsíci 20. července 1969 a na povrch jako první vstoupil velitel Neil Armstrong, kterého doprovázel Edwin Aldrin. Michael Collins zůstal uvnitř kosmické lodi. Kosmonauti na Měsíci strávili víc než dvě hodiny. Zpět na Zemi přiletěli 24. července 1969.

Program v pátek, sobotu i v neděli 19. až 21. července:

20.00 Vzhůru na Měsíc (3D projekce v digitáriu)
20.30–00.30 Dotkněte se Měsíce (pořiďte si selfie s Měsícem)
21.00–00.30 Přenos z minulosti – Apollo 11 v TV
21.30 Vzhůru na Měsíc (3D projekce v digitáriu)
22.00 First Man (letní kino, projekce filmu)
23.00 Vzhůru na Měsíc (3D projekce v digitáriu

Přečtěte si  Hledají se Rychlé šípy! Legendární parta se letos skrývá v Brně, Prostějově či Krnově

Autor: red Zdroj: čtk Foto: facebook Hvězdárny a planetária Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*