Obrovská trojrozměrná mapa Moravy prochází restaurováním, jde o unikátní dílo

Plastická mapa Moravy Moravský zemský archiv
O kompletní obnovu mapy se starají zkušené restaurátorky z Moravského zemského archivu.

V Moravském zemském archivu (MZA) se právě restauruje obrovská trojrozměrná mapa Moravy a Slezska. Unikátní dílo zobrazující různé zeměpisné aspekty bývalé země Moravskoslezské zabírá přibližně 100 metrů čtverečních. Po dokončení prací se vrátí do Moravského kartografického centra ve Velkých Opatovicích, kde je mapa vystavována jako hlavní exponát.

Unikátní dílo vznikalo desítky let

Trojrozměrná mapa Moravy a Slezska o rozměrech přibližně 10 x 11 metrů je složena ze 77 dřevěných dílů, dva díly mapy chybějí. Plastičnost mapy je tvořena „plátky“ z překližky řezanými podle potřeby a lepenými do vrstev podle členitosti terénu. Na překližku pak byla lepena topografická mapa území. Mapa zachycuje různé přírodní a hospodářské zeměpisné aspekty bývalé země Moravskoslezské. Byla postupně doplňována. Objevuje se na ní řada tehdy plánovaných staveb, například i brněnská přehrada.

Mapa vznikala desítky let, není však jasné, kdy přesně. Nedávný zvýšený zájem veřejnosti podnítil pracovníky MZA Petra Sychru a Leoše Pechu k objasnění historie, osudů i samotného důvodu vzniku tohoto unikátního artefaktu.

Z předběžných výsledků vyplývá, že mapa byla vyhotovena Zemským studijním a plánovacím ústavem moravskoslezským v Brně pro účely krajinného plánování a že vznikla v době mladší, než se doposud soudilo. Petr Sychra na přímý dotaz potvrdil, že výzkum v archivních pramenech stále probíhá.

Do MZA byla mapa převzata v roce 1960 z Jihomoravského KNV v Brně a následně deponována rozložená na jednotlivé díly v depozitáři na pracovišti MZA v Kunštátě. V době komunistického režimu, který tradiční zemské zřízení nahradil kraji, jevila zřejmě státní moc o mapu minimální zájem.

Po dokončení restaurátorských prací se mapa vrátí do Moravského kartografického centra ve Velkých Opatovicích. Zdroj: Národní technické muzeum

Mapa prochází kompletní obnovou

Od roku 2007 je trojrozměrná mapa Moravy a Slezska jako dlouhodobá zápůjčka poskytnuta Moravskému kartografickému centru ve Velkých Opatovicích, kde byla do zahájení prací přístupná veřejnosti jako hlavní exponát. Loni bylo vzhledem ke zhoršenému stavu mapy rozhodnuto o jejím restaurování.

Po rozebrání plastické mapy v Moravském kartografickém centru ve Velkých Opatovicích byly jednotlivé díly pečlivě zabaleny a následně převezeny do Brna. Všechny díly se fotograficky dokumentují, a to ve stavu před i po restaurování. Restaurátorských prací se ujal tým zkušených restaurátorek ze zemského archivu.

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

Samotná restaurátorská práce se zaměřuje především na odstranění prachových nečistot z povrchu, k čemuž slouží vedle měkkých štětců i speciální pryžové gumy. Po vyčištění následuje připevnění uvolněných částí papíru či překližky, opravují se i méně kvalitní starší retuše, které se nahrazují tónovaným japonským papírem. Drobné opravy poškozených dřevěných rámů se provádějí tmelem určeným pro restaurování dřeva.

Dokončení prací bylo původně plánováno na polovinu března, aby se mapa mohla v dubnu znovu vystavit ve Velkých Opatovicích. Jak ale Zprávám z Moravy sdělila jedna z restaurátorek, původní termín se spíše nestíhá, mapa bude pravděpodobně do Moravského kartografického centra přesouvána postupně po částech.

Autor a foto: pjk

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*