
Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš se dopisem obrátil na ministerstvo zdravotnictví s žádostí, aby byli vysokoškolští pedagogové očkováni ve stejném čase jako učitelé středních a základních škol. Masarykova univerzita o tuto změnu usiluje dlouhodobě a připravuje svůj vlastní dotazníkový registr.
Všechny stupně vzdělání jsou priorita
„Všechny stupně vzdělání jsou pro společnost nesmírně důležité. Proto chceme, aby rovněž vysokoškolští pedagogové byli součástí očkování v podobném duchu jako je tomu u učitelů středních a základních škol,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš, který apeluje na to, aby došlo k posunu všech učitelů do prioritní skupiny a následné registrace.
Zájem o vakcinaci je mezi zaměstnanci Masarykovy univerzity velký. Jak vyplývá z monitoringu zájmu o očkování, který nyní brněnská univerzita provádí, jen za 48 hodin realizace dotazníkového šetření se k očkování přihlásilo 3 200 zaměstnanců, z toho 1 400 pedagogů.
„V rámci univerzity jsme schopni vytvořit prioritní skupiny zaměstnanců dle věku a rovněž efektivně zajistit distribuci rezervačního kódu k registraci. Vlastní očkování jsme schopni zorganizovat ve spolupráci s nemocnicemi a očkovacími centry,“ dodal rektor Bareš.
Pracovní povinnost není systémový krok
Masarykova univerzita také vyjádřila nesouhlas s vyhlášením pracovní povinnosti pro studenty vybraných oborů vysokých škol. Podle univerzity je to krok nesprávným směrem, který nepřináší dlouhodobé řešení a do současné situace vnese další chaos. Pracovní povinnost, kterou vyhlásila Vláda ČR v pátek 5. března, se týká zejména studentů v oborech lékařských, nelékařských a dalších zdravotnických magisterských programů včetně jednooborového studia psychologie.
K nesystémovému řešení se vyjádřila i Asociace děkanů lékařských fakult ČR s tím, že již třetí vyhlášení pracovní povinnosti ohrožuje kvalitu výuky a může mít negativní dopad na celou společnost.
Studenti vysokých škol jsou již rok bez standardní prezenční výuky a pro jejich návrat do škol stále nebyl stanoven jasný termín. V situaci, kdy se jiné evropské univerzity postupně otevírají, nařizuje vláda České republiky studentům opětovně pracovní povinnost, a to v době zahájení jarního semestru.
Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš je přesvědčen, že je v prvé řadě nutné povolat k povinné zdravotní službě v nemocnicích a zdravotnických zařízeních ambulantní specialisty. „O tom už jsem mluvil na podzim loňského roku. Naši studenti a mnozí další pomáhají již několik měsíců na bázi dobrovolnosti a vedle toho se po večerech snaží studovat. A teď jim vláda namísto zlepšení jejich podmínek ještě situaci dále zhorší,“ kritizoval rektor Bareš.
Zdroj a foto: Masarykova univerzita
Proč učitele ? Jako první by se měli naočkovat chronicky nemocí ( nejenom 70-80 + , ale i mladší ročníky ) . Právě tito lidé pokud to chytnou musí do nemocnic ( mají nejtěžší průběhy ) a následně nemocnice kolabují. Učitelé pokud nejsou v ohrožení ještě nějakou dobu bez očkování vydrží .
Žádnéočkování těma jedy od plytzneru,moderny či astry zeneky,gdyž už jedině Sputnik ale to nic nemění na tom že nejlepší prevencú nejen proti virologickým nemocem je imunitní systém a právje proto veškerý boj by měl byt veden na imunitizaci společnosti aj skrze rúzné vytamínové doplňky stravy a v izolaci ohrožených skupin od zdravé populace,na dobu 3 měsícú tzv osdravujúcí pobyty.