Oční klinika FN Ostrava pořídila špičkové vyšetřovací přístroje a zmodernizovala Centrum pro děti s vadami zraku

Centrum pro děti s vadami zraku Oční kliniky FN Ostrava, které slouží dětem z celého Moravskoslezského kraje, prošlo očekávanou rekonstrukcí. A díky sponzorským příspěvkům se podařilo obměnit také mobiliář a vyšetřovnu všeobecné oční ambulance. Klinika je vybavena i novými špičkovými vyšetřovacími přístroji.

Velký prostor pro uplatnění svých odborných znalostí a dovedností dostal nelékařský zdravotnický personál, který samostatně provádí řadu specializovaných vyšetření s využitím moderních přístrojů, a přímo se tak podílí na léčbě pacientů. „V centru máme nově vybavenou cvičebnu pro léčbu tupozrakosti, šilhání a poruch binokulárního vidění, dále přístrojovou vyšetřovnu i elektrofyziologickou laboratoř,“ říká vrchní sestra Oční kliniky FN Ostrava Mgr. Lukáš Kolarčík, DiS. Pacienty Centra pro děti s vadami zraku jsou často kojenci. Zanedlouho proto přibude v rekonstruovaných prostorách i diskrétní kojící zóna.

Nové špičkové přístroje v oční ambulanci pro dospělé

A proměnou prochází také ta část Oční kliniky FN Ostrava, která je určena dospělým pacientům. FN Ostrava vybudovala zcela novou přístrojovou ambulanci, která bude postupně vybavena nejšpičkovějšími diagnostickými i léčebnými přístroji. Jako jediná v České republice už vlastní vysoce vybavený multimodalitní optický tomograf OCT- A Spectralis.

Díky tomuto tomografu máme zcela nové možnosti v diagnostice a léčbě zejména onemocnění sítnice. Můžeme například provádět angiografii sítnice bez nutnosti podání kontrastní látky nitrožilně. Dále můžeme v reálném čase, opět zcela bez invaze, sledovat strukturální změny sítnice na histologické úrovni. To vše v širokoúhlém zobrazení. Zároveň jsme schopni také provádět detailní vyšetření u zeleného zákalu a onemocnění rohovky,“ přiblížil přednosti nového tomografu přednosta Oční kliniky FN Ostrava MUDr. Jan Němčanský, Ph.D., MBA. Tento přístroj najde nejširší uplatnění i u nemocných léčených biologickou léčbou a umožní rozšíření této péče. Zároveň se posílí role klinických studií a vlastního výzkumu ve FN Ostrava.

Přednosta Němčanský blíže popsal i další, nově pořízený přístroj: „Jedná se o biometr IOL Master 700, který naprosto přesně zobrazí detaily anatomie měřeného oka, a také předoperační vyšetření je díky němu výrazně rychlejší a zcela bezbolestné.

Všechny nově budované prostory a přístroje budou na Oční klinice FN Ostrava využívány i k výuce mediků Lékařské fakulty Ostravské univerzity a dalších univerzit, zdravotnických škol i partnerských pracovišť z České republiky i ze zahraničí.

Přečtěte si  Mendelova univerzita se odvolala proti odnětí akreditací pro doktorská studia v ekonomických oborech

Autor: red Zdroj a foto: FN Ostrava

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*