Od maringotek k moderním expozicím. Brněnská zoo vydává knihu popisující 70 let historie

První kniha věnovaná brněnské zoo je tu právě včas k oslavě 70. výročí jejího otevření. Tato publikace pokrývá období od roku 1953 až po současnost a přináší řadu zajímavých informací o zvířatech i stavbách v zoo, kontextu doby, plány do budoucna, dobové fotografie i aktuální snímky.

„Celý svět zoologických zahrad se za 70 let zásadně proměnil, ani ta brněnská není výjimkou. I když jsme se museli vypořádat s několika brněnskými specifiky.  Z předválečného zookoutku se rozvíjel projekt městské zoologické zahrady, a to až k jejímu slavnostnímu otevření v roce 1953. Věřím, že se stejně jako já do jednotlivých období vývoje Zoo Brno čtenáři ponoří prostřednictvím mnoha poznatků, pamětnických postřehů a fotografií autora této knihy,“ uvedla ředitelka brněnské zoo Radana Dungelová.

V publikaci je popsán posun od maringotek k novodobým expozicím, neopomněli jsme ani nejznámější odchovy, veterinární péči, postřehy z krmení zvířat a pochopitelně význam zoologických zahrad.

„Sbírky zvířat byly dlouhou dobu vnímány jako místa zábavy a prezentace moci jejich majitele. 19. století přineslo s industrializací i zvýšený zájem o přírodu a zároveň vznik tzv. moderních zoologických zahrad. Zatímco zpočátku v nich byl důraz kladen na informace o zvířatech, v současnosti zoo komunikují především potřebu ochrany přírody jako celku. K hlavnímu posunu došlo zejména ve vzdělávacích cílech zahrad. Dnes jsme svědky bezprecedentní destrukce přírody, seznam vyhynulých či vyhynutím ohrožených druhů je stále obsáhlejší, a je proto je přirozené, že vzděláváním rozumíme především potřebu změny lidských postojů a hodnot,“ doplnila Dungelová.

Ostatně právě vzdělávání je věnována samostatná kapitola, která popisuje vše, co nabízíme návštěvníkům všech věkových skupin. Velmi důležité je pro nás také prosazování ochrany biodiverzity a záchranné programy. Zájemci se tak na stránkách knihy dozví o tom, jak nám sami pomáhají pečovat o biotopy a chránit živočišné druhy.

Publikace je k dostání v prodejně upomínkových předmětů nad restaurací U Tygra za 340 korun. Autorem je Eduard Stuchlík, který společně s Matyášem Slavíkem pořídil většinu fotografií. Historické snímky pochází ze sbírek Miloše Budíky nebo archivu Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Autor: red Zdroj a foto: Zoo Brno

Související články

Přečtěte si  Yuna už nebude sama. Zlínská zoo uvítala nového samce černého jaguára

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*