Od první cesty Hanzelky a Zikmunda uplynulo tři čtvrtě století, výročí připomenou ve Zlíně

Miroslav Zikmund (vpravo) se svým cestovatelským partnerem Jiřím Hanzelkou

V pátek 22. dubna uplyne 75 let od startu první cesty slavné cestovatelské dvojice Hanzelka a Zikmund. Tři čtvrtě století od této události připomene zlínské Muzeum jihovýchodní Moravy a Klub H+Z v celodenním programu.

Téma moderního cestovatelství a zejména cesty Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky mají své stálé místo v muzejní expozici Princip Baťa. Zde se také bude odehrávat část připraveného programu. K vidění budou po celý den nejrůznější filmové dokumenty z cest H+Z a doprovázet je budou interaktivní programy připravené lektorským oddělením muzea.

Pro milovníky fotografií z cest H+Z je ve třetím patře budovy 21 k vidění kolekce fotografií z archivu H+Z, kterou doplňují současné srovnávací fotografie pořízené Expedicí Z101 v Africe těchto dnů. Před budovou 14 budou jako připomínka legendární Tatry 87, která s cestovateli zdolala na první cestě přes 60 000 kilometrů, vystaveny právě veterány značky Tatra.

Tento automobil se stal také předlohou pro motiv speciální edice sběratelské turistické známky, kterou vydalo muzeum u příležitosti výročí. Do prodeje půjde symbolicky právě 22. 4., k dostání bude na recepci 14. budovy.

Legendární Tatra 87 z kopřivnické automobilky. Model, kterým cestovali Hanzelka a Zikmund.

Letos už bez Zikmunda

„V letošním roce se připomínka významného data bude muset poprvé obejít bez účasti Miroslava Zikmunda,“ připomněla Magdalena Preiningerová, kurátorka archívu H+Z a organizátorka akce. „Jeho osobnost si tak v tento den připomenou blízcí známí i veřejnost alespoň na Lesním hřbitově u jeho hrobu,“ dodala.

O důstojné zakončení celého dne se postará zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů koncertem „Cestovatelské legendy H+Z“ v Kongresovém centru. Moderátoři Pavel Vacek a Zdeněk Lambor provedou posluchače večerem, v němž jako sólista vystoupí i Václav Hudeček.

Zdroj a foto: Muzeum jihovýchodní Moravy

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*