Odborník: Miliardové firmy sídlící v Praze často reálně podnikají v Brně či jinde na Moravě

Podnikají v Brně či jinde na Moravě, ale daně odvádějí do rozpočtu Prahy.

Nejvýznamnější firmy, které dlouhodobě táhnou tuzemskou ekonomiku, mívají obvykle oficiální sídlo v Praze. A to přestože často reálně podnikají třeba v Brně či jinde na Moravě. O důvodech se rozhovořil zkušený finanční odborník Martin Bortlík.

Podnikají na Moravě, daní v Praze

Důvodem nepřirozeného sídlení podniků v Praze je podle Bartlíka mimo jiné blízkost ministerstev a dalších centrálních úřadů. „Mnohé z nich přitom mají provozovny a pobočky, ve kterých zaměstnávají místní lidi a podnikají, na Moravě, především v její metropoli a blízkém okolí,“ upozorňuje Bortlík, který v Brně vede tým poradenské společnosti Apogeo.

Mluví přitom z pozice zkušeného odborníka. Do Brna totiž přišel počátkem letošního roku z pozice ředitele Specializovaného finančního úřadu, do jehož agendy spadají firmy s ročním obratem přesahujícím dvě miliardy korun.

„Předchozí pracovní zkušenost mi umožňuje předvídat kroky správce daně,“ shrnuje Bortlík, „Vždy jsem ostatně razil názor, že každý, kdo provádí jakoukoliv kontrolní činnost, by si to měl vyzkoušet i na druhé straně. Moji rodiče podnikají, respektive podnikali více než 25 let, tak vím, co to obnáší a kolik kontrolních složek nad vámi bdí. Daňové řízení je však stále jedno.“

Martin Bortlík vystudoval obor Daně a finance na Masarykově Univerzitě. Když si vybíral školu, zvítězila nad pražskou Vysokou školou ekonomickou nejen kvůli své vynikající pověsti v akademických kruzích. „Největší roli pro mne hrála pohodová atmosféra, kterou město vyzařuje,“ svěřuje se. Na atmosféře se podle jeho slov od studentských let nezměnilo nic, město se ale rozvíjí víc než dynamicky.

O to víc ho zaráží skutečnost, že tolik fakticky brněnských, potažmo moravských firem sídlí v Praze. Tyto podniky navíc Praze výrazně ekonomicky pomáhají prostřednictvím daňových odvodů, které míří do rozpočtu hlavního města ČR namísto měst a obcí, kde reálně podnikají.

Autor: pjk, foto: Norbert Aepli

Související články

Přečtěte si  Covidová pandemie pomohla malým rodinným farmám, ukázal výzkum vědců z brněnské Medelovy univerzity

Doporučujeme

3 Comments

  1. Téma o kterém Praha a Češi nechtějí mluvit. ČR je nastavena nejenom na centralizmus , ale fakticky i na vykořisťování Moravy. Bohužel politici z Moravy tomu přihlížejí a media ,která dnes už sídlí převážně v Praze o tom neinformují. Problém je ten, že Morava pokud se bude chtít zbavit postavení kolonie ,bude muset jít tvrdě proti Čechům a do toho se nikomu z Moravy nechce nevyjímaje promoravské organizace a pol. strany.

  2. Dobrý den. ČLANEK OK. jen chybi info , že firmy , které mají roční obrat nad 2 mld musí být zaregistrované v Praze….

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*