Odešel milovník krásna a Moravy. Miloš Stehlík byl významnou osobností dějin umění a památkové péče

Miloš Stehlík
prof. Miloš Stehlík

Ve čtvrtek 13. února zemřel prof. Miloš Stehlík, přední osobnost dějin umění a památkové péče na Moravě. Ve své odborné práci se zaměřoval především na barokní sochařství, učil na Masarykově univerzitě. Umění bylo jeho celoživotní láskou. Choval upřímný vztah ke své moravské vlasti.

Miloš Stehlík se narodil v roce 1923 v Brně. S tehdy ještě oficiální moravskou zemskou metropolí spojil celý svůj život. V letech 1945 – 1949 studoval dějiny umění (u Alberta Kutala, Václava Richtera a Antonína Friedla) a klasickou archeologii na filosofické fakultě Masarykovy univerzity. Na téže univerzitě později působil jako pedagog. Byl dlouholetým pracovníkem, “nestorem” moravského památkového úřadu.

Milovník umění a moravské vlasti

Ve svém odborném díle se především zaměřoval na barokní sochařství na Moravě, jako erudovaný člověk však dokázal poučeně hovořit o umění a krásnu jako celku. Psal také básně. Pro Miloše Stehlíka bylo umění celoživotní láskou. Celou svou osobností poukazoval k duchovním hodnotám.

Miloš Stehlík choval upřimný vztah ke své moravské vlasti. K Moravě se vždy hlásil – v době nesvobody i svobody. Vážil si zemských samosprávných tradic, sám byl také pamětníkem doby prvorepublikové země Moravskoslezské. V jeho pracovně nechyběla moravská vlajka. V roce 2017 byl nominován v anketě Osobnost Moravy, od organizátorů převzal pamětní list.

Památeční foto z předání pamětního listu ankety Osobnost Moravy

Autor: pjk, foto: Moravská národní obec, NPÚ

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*