Olomouc přivítala pandí slečnu z Itálie, v zoo se těší na přírůstky

Místo pandích bratrů teď mají v olomoucké zoo chovný pár.

Olomoucká zoologická zahrada začala s chovem pand červených v květnu minulého roku. Zpočátku získala dva samce, bratry. Po roce jeden z nich odcestoval pryč, pro druhého přivezli samičku z Itálie. Postupně se seznamují.

Olomoucká zoo zpočátku chovala dva bratry, což je do začátku standardní postup. Rok uplynul jako voda a jeden z nich odcestoval do Zoo Praha, kde na něj čekala partnerka. Pro druhého byla počátkem roku na doporučení koordinátora vyčleněna samička z italské zoo Parco Natura Viva nedaleko Verony.

„Roční samici jsme do Zoo Olomouc přivezli na počátku léta. V rámci karantény absolvovala veterinární vyšetření, vakcinace a přivykala si na nové prostředí, chovatele i krmnou dávku. Italka se velice rychle sžila s novými vjemy. Vypustit ji ale do venkovního výběhu k samci, který jej považoval za své teritorium, by nemuselo přinést dobrý výsledek. Pandy bylo tedy nutné seznámit pozvolna v zázemí, mimo zraky návštěvníků,“ vysvětlil olomoucký zoolog Jan Kirner.

Předpokladem k postupnému seznamování byl odchyt samce z jeho výběhu, pokud možno bez použití celkové anestezie a sítí. Proto byla zhotovena speciální bedna, do které se sameček učil chodit na krmení po dobu asi jednoho měsíce. V naplánovaný den odchytu se ho tak podařilo bez sebemenšího stresu v bedně zavřít a v klidu přemístit do zázemí, kde na něj již čekala samička.

“Kontakt nejprve probíhal přes pletivo, po několika dnech jsme otevřeli dveře mezi oběma boxy. Následovalo několik obranných postojů a výhružného prskání v podání samičky, což je u pand běžné. Vzhledem k tomu, že první opravdové seznámení proběhlo bez potíží, bylo načase náš pár přemístit již do expozice, kde jej uvidí návštěvníci,” popsal Kirner.

Pro pandy je nejlepší zima

Samice začala čichem důkladně mapovat nové prostředí. Samec, který se v podstatě vracel „do svého“ se k ní po pár dnech připojil rovněž. Nyní již lze opět pozorovat pandy červené ve výběhu společně s muntžaky.

“Věříme, že příchod říje v zimních měsících přinese nové přírůstky. Tak se přijďte na náš nový pár podívat. S nástupem chladnějších dní se navíc jejich aktivita bude stupňovat a vůbec nejlepší období pro pozorování pand bude zima,” doplnil Kirner.

Přečtěte si  Rozhovor: Mrtvé rameno už nebude mrtvé. Olomouc připravuje další etapu protipovodňových úprav

Zdroj a foto: Zoo Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*