Olomouc zdobí vánoční strom, trhy mají naději. Zlín je ruší

Na Horním náměstí v Olomouci už stojí vánoční strom. Zdobení proběhne bez slavnosti.

Olomoučané by zřejmě ani letos neměli přijít o oblíbené vánoční trhy v centru města. Organizátoři jsou připraveni na omezený režim, čekají na aktuální informace od ministerstva zdravotnictví a hygieniků. Na Horním náměstí už stojí strom. Ve Zlíně se adventní a vánoční program ruší.

Zdobení stromku proběhne bez doprovodného programu

Od dnešního dopoledne mohou obyvatelé Olomouce obdivovat na Horním náměstí letošní vánoční strom. Stříbrný smrk, který se po ukotvení do země tyčí do výšky 11 metrů, už 45 let rostl v Postřelmově před bytovým domem. Tam už však začal vadit elektrickému vedení, a tak jej majitel pozemku Olomouci nabídl jako vánoční stromeček.

Během následujícího týdne strom nazdobí a o první adventní neděli i rozsvítí a prozradí jeho jméno. Tentokrát ale bohužel nijak slavnostně a bez doprovodného programu. “I tak ale věříme, že na náměstí vytvoří krásnou vánoční atmosféru,” uvedlo město na svém webu.

Trhy nejspíš budou, ale v omezené míře

O vánoční trhy by Olomoučané letos přijít neměli. Organizátoři jsou připraveni spustit čtvrtinu stánků a čekají na aktuální informace od ministerstva zdravotnictví a hygieniků. Nazdobení olomoucké radnice a vánočního stromu už chystají, ale nepočítají s kluzištěm. Zda se budou podávat i oblíbené punče, ukáže až vývoj situace.

„Pozorně sledujeme systém PES, který určuje rámec opatření proti koronavirové pandemii. Podle současných podmínek jsme připraveni za zpřísněných hygienických opatření trhy otevřít na přelomu měsíce, případně o několik dnů později,“ uvedl za organizátory trhů Pavel Crhan z Kulturní Olomouce.

Pořadatelé začali stavět vánoční městečko už nyní, jeho provoz ale spustí podle aktuálních vládních opatření. „Proti minulým rokům postavíme zhruba čtvrtinu stánků s patřičnými rozestupy,“ upřesnil Crhan.

Z aktuálních příprav nabídky stánků vyplývá, že se lidé mohou těšit na vánoční ozdoby, zimní doplňky, sýry, med, uzenářské speciality, kovářskou dílnu, řemeslné výrobky či adventní věnce. Návštěvníci mohou ochutnat také řadu specialit – například rybí hranolky, uzeniny z udírny, grilované dobroty, trdelníky nebo slovenské halušky. Vše v uzavřených baleních „přes ulici“.

„Zda se budou podávat i oblíbené punče, ukáže až vývoj situace. Prodej stromků plánujeme na Dolním náměstí a pro kapra si mohou lidé přijít k Caesarově kašně na Horním náměstí,“ sdělili organizátoři.

Přečtěte si  Archeologové měli v Třebíči žně. Letní bádání přineslo zásadní objevy

Hromadné akce ne, vyhlídkové kolo ano

Kvůli současným protiepidemickým opatřením pořadatelé zrušili pódium, LED obrazovku i kulturní program a lidé se letos budou muset obejít také bez kluziště, které stávalo na Dolním náměstí.

„Nepočítáme ani s hromadnými akcemi jako je rozsvěcení stromu nebo ohňostroj,“ řekl Crhan. Pořadatelé na druhou stranu plánují postavit na tržnici obří vyhlídkové kolo, které bude v rámci opatření vozit lidi v otevřených kabinách, a naproti radnice kolotoč pro nejmenší.

Takto to ve Zlíně vypadalo minulý rok

Zlín trhy ruší

Zlín se rozhodl upustit od letošního adventního programu na náměstí Míru včetně vánočního jarmarku. Důvodem je stávající koronavirová situace.

V rámci letošního ročníku Adventního Zlína se připravoval program, u kterého se mohli návštěvníci těšit na kulturní vystoupení, tradiční vánoční sortiment, řemeslné výrobky a mnoho dalšího. Rozhodujícím se stalo prodloužení nouzového stavu včetně krizových opatření do 12. prosince

„Zrušení programu Adventního Zlína a vánočního jarmarku mě velmi mrzí, jelikož jsou mezi našimi občany velmi oblíbené. Stále jsme pracovali na přípravách a věřili, že se nám podaří přinést tradiční vánoční atmosféru. Nyní uvažujeme nad případným náhradním programem, který by samozřejmě byl v souladu s aktuálními vládními nařízeními,“ dodal k tomu zlínský primátor Jiří Korec.

Zdroj a foto: město Olomouc, město Zlín

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*