Olomoucká MHD bude od 1.července pro seniory nad 65 let zdarma

Senioři nad 65 let jezdí od července v Olomouci zdarma

Cestující od 65 let budou mít od 1. července městskou hromadnou dopravu v Olomouci zdarma. Dosud v ní platili polovinu z jednodenního až ročního běžného jízdného. Stejnou výhodu budou mít také v „olomoucké“ zóně 71 ve všech dopravních prostředcích Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje.

O bezplatném cestování seniorů od 65 let rozhodla letos Rada města Olomouce. K cestování tramvajemi a autobusy bude cestujícím stačit osobní doklad. „Chceme tímto krokem podpořit využívání hromadné dopravy a zároveň finančně vypomoci seniorům ke zlepšení kvality života. Jsem přesvědčen, že se to u bezpečné, komfortní a udržitelné formy veřejné dopravy vyplatí,“ odůvodnil rozhodnutí primátor Mirek Žbánek.

K prokázání nároku na slevu při kontrole mohou senioři využít občanský průkaz, cestovní pas, průkaz DPMO nebo IDSOK, nebo jiný průkaz, který obsahuje fotografii a datum narození.

K nově zavedeným slevám pro cestující z řad seniorů nad 65 let připravil Koordinátor IDSOK aktualizaci Tarifu IDSOK platnou od 1. července 2019. Zóna 71 Olomouc je nejen katastr města Olomouce, ale i území obcí Bystrovany, Bukovany, Horka nad Moravou, Samotišky, Skrbeň a Křelov-Břuchotín.

Zvýhodněnou MHD měli dosud v Olomouci senioři od 70 let. K celoročnímu cestování v zóně 71 jim stačil dvacetikorunový roční kupon.

Základní jízdenka na MHD v Olomouci stojí 14 korun, měsíční přijde na 350 korun a čtvrtletní 900 korun. Zcela zdarma jezdí olomouckou MHD děti do 6 let věku. Zvýhodněnou přepravu mají v zóně 71 i čestní dárci krve, kteří cestují za 300 Kč ročně na tzv. Kapka Pas. Senioři do 65 let budou mít nadále nárok na zlevněné jednodenní až roční jízdné, což je 50 procent z běžného časového jízdného. 

Zdroj: město Olomouc Foto: dpmo.cz

Související články

Přečtěte si  Kofola kupuje tradiční moravské pivní značky Holba, Litovel a Zubr

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*