Óóó Indiáni: Brněnský Anthropos seznamuje s kulturou původních obyvatel Ameriky

Výstava o indiánech v Pavilonu Athropos

Pavilon Anthropos v Brně hostí výstavu o kultuře a dějinách původních obyvatel Severní Ameriky. Návštěvníci se seznámí s každodenním životem indiánů, náboženskými obřady i válečnictvím.

Pozornost je zaměřena jak na každodenní život indiánů, roli žen a mužů, či výchovu dětí, tak i na náboženské obřady a válečnictví. Obohacením výstavy je i prezentace vybraných zástupců americké fauny. Geograficky se jedná o Velké pláně a prérie, Severozápadní pobřeží, Jihozápad i oblast Arktidy.

„Jak už název napovídá, hlavním symbolem výstavy je kruh. Ten je u indiánů posvátný. Mnoho indiánských skupin pojímá plynutí času jako kruhové, což můžeme pozorovat v nepřetržitém koloběhu života, smrti a znovuzrození, v koloběhu slunce i měsíce, vody a deště, koloběhu ročního období, v regeneraci všeho, co sdílí zemi“, vysvětluje Sylva Brychtová, vedoucí Dětského muzea Moravského zemského muzea.

Indiáni podle ní vycházeli z předpokladu, že posvátný kruh bývá rozdělen dvěma osami do čtyř světových stran a každá strana symbolizuje jeden ze čtyř základních živlů. Východní strana reprezentuje vzduch, jižní oheň, západní vodu a severní zemi. Podobně ke světovým stranám přiřazují roční období či etapy lidského života.

Odměna za náročný školní rok

Pro indiány je kruh také symbolem soudržnosti, rodiny a přátel spojených v míru. „A právě především rodinám je výstava určena – dětem, rodičům, prarodičům – trochu jako odměna za ten neuvěřitelně těžký školní rok. Výstava bude zdrojem zábavy, potěšením i velkým poučením i nám všem ostatním, zejména generacím vyrostlým na Karlu Mayovi,“ dodává generální ředitel Moravského zemského muzea Jiří Mitáček.

K výstavě jsou připraveny výukové programy pro školy, školky a volnočasové organizace, programy pro návštěvníky se specifickými potřebami, výtvarné i dramatické workshopy a přednášky pro širokou veřejnost.

Zdroj a foto: Moravské zemské muzeum

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*