Ornitologové: znovu povolený jed proti hrabošům ohrožuje i dravce

Čáp s hlodavcem
Jed už zabil i dva čápy bílé, kteří jako dravci pomáhají v boji proti přemnoženému hrabošovi.

Ministerstvo zemědělství znovu umožní aplikaci jedu proti hrabošům na povrch půdy. Ornitologové upozorňují, že prudký jed na životě ohrozí dravce a další ptáky a živočichy, kteří se hraboši živí. Na otravu fosfidem zinku, který je účinnou látkou jedu Stutox, loni zahynuli i dva čápi bílí.

Dravci jsou spojenci v boji s hraboši

Ministerstvo zemědělství dnes informovalo, že na pozemcích, na kterých populace hraboše překročí pětinásobek prahu škodlivosti, budou moci inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského nařídit povrchovou aplikaci jedu.

„Rozsypání jedu způsobí úhyny dravců, sov, lasiček, tedy našich spojenců v boji s hraboši. Zatímco hraboši se zvládnou namnožit rychle, dravcům to bude trvat léta. Trávení je rychlé a jednoduché a řešením, které jen konzervuje nedobrý způsob hospodaření,“ komentuje ministrovo rozhodnutí ředitel České společnosti ornitologické (ČSO) Zdeněk Vermouzek.

Aplikaci dříve ministr pozastavil, nyní ji opět povolil

Loni 5. srpna vydal povolení k plošné aplikaci jedu na hraboše Stutox II Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský podřízený ministerstvu zemědělství, o čtyři dny později ho ministr zemědělství Miroslav Toman po kritice ornitologů, odborníků a ochránců přírody pozastavil a v pondělí 12. srpna jeho pozastavení potvrdil.

Přesto jed stihl napáchat škody. Na otravu Stutoxem zahynuly na jižní Moravě desítky zajíců a bažanti. Na Opavsku fosfid zinku, účinná látka Stutoxu, zabil dva čápy bílé, pro které jsou hraboši jedním z hlavních zdrojů potravy.

Čáp nalezený 14. srpna 2019 na Opavsku. Analýza potvrdila otravu Stutoxem II. Foto: ČSOP Bartošovice

Intenzivní zemědělství napomáhá rozmnožování hrabošů

Podle zemědělského specialisty ČSO Václava Zámečníka hrabošovi nahrává intenzivní způsob zemědělství s velkými lány. „S hrabošem si lépe poradí pestrá krajina s křovinami a remízky, kde žije víc predátorů, kteří se na hraboše specializují. Krátkodobým řešením je možné podpořit přítomnost ptačích predátorů hrabošů například umísťováním berliček, ze kterých mají lepší rozhled. Dlouhodobým a vhodnějším řešením je vytvoření pestré krajiny namísto současných monokultur,“ říká Zámečník.

“Berličky” pomáhají dravcům při lovení hrabošů

Ekologický zemědělec a zakladatel společnosti PROBIO Martin Hutař potvrzuje, že hrabošovi lze čelit i bez jedu. „Zvýšený výskyt hraboše jsme sice zaznamenali, ale opravdu zásadní škody na úrodě nemáme. Důvodem je, že pravidelně ořeme na všech plochách a tam, kde je riziko přemnožení hrabošů, dáváme berličky pro káně a poštolky. Zároveň pěstujeme meziplodiny. Hlodavci pak mají z čeho vybírat a neškodí tolik na hlavních plodinách,“ říká Hutař.

Přečtěte si  Přeshraniční spolupráce v boji proti komárům: Břeclav se chce spojit s Rakušany i Slováky

Ornitologové vyzývají veřejnost, aby posílala informace o výskytu granulí jedu a uhynulých živočiších na Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský i na ČSO.

Zdroj: Česká společnost ornitologická, foto: Místní rybářská skupina Odry – ČRS

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*