Ostrava by se měla stát vyhledávaným městem pro život, přeje si nový městský architekt Vysloužil

Ostrava 1. července, po vzoru Prahy a Brna, zřídila Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA), jehož náplní je práce na rozvojových a urbanistických projektech a na kultivaci veřejného prostoru v Ostravě. Jeho šéfem se stane architekt Ondřej Vysloužil.

Vysloužil porazil ve výběrovém řízení devět dalších zájemců. V osmičlenné porotě, zasedly skutečné osobnosti z oblasti architektury, jako jsou profesorka Eva Jiřičná, která dlouhodobě působí v Londýně, významný architekt Vít Máslo z mezinárodní architektonické kanceláře nebo ředitel obdobné brněnské organizace KAM Michal Sedláček. Vysloužil komisi podle primátora oslovil například tím, že chce do projektů zapojovat veřejnost. “I tím, že se město má rozvíjet dovnitř. Zahušťovat. Ne expandovat za hranice. Město Ostrava potřebuje, aby se společnost rychle etablovala a stala se velmi brzy integrálním prvkem v rozvoji města.” doplňuje ostravský primátor Tomáš Macura, který byl předsedou výběrové komise.

Panorama Ostravy z věže radnice

Vysloužil žije i pracuje v Ostravě a o problematiku veřejného prostoru se se zabývá dlouhodobě. “Rád bych se zasadil o to, aby se Ostrava stala vyhledávaným městem pro život. Její atraktivitu ovlivňuje kvalita životního prostředí, zajímavé a dostupné bydlení a estetizovaný veřejný prostor,” uvedl Vysloužil a doplnil, že úkolem ateliéru MAPPA bude v nejbližší době příprava konkrétních projektů a komunikace s veřejností.

Ostravský ateliér má být obdobou institucí, které fungují například ve Vídni či Helsinkách, ale také například v Brně, Praze nebo Karlových Varech. Mezi hlavní cíle ateliéru patří příprava a koordinace rozvojových a urbanistických projektů, organizace architektonických a urbanistických soutěží a také zapojení veřejnosti do přípravy projektů. Zastupitelé jeho vznik i přes kritiku opozice schválili v březnu. Opozice poukazovala na to, že vznik ateliéru není dostatečně připraven a projednán v širším politickém spektru.

Letošní rozpočet instituce bude deset milionů korun, v příštím roce to bude 20 milionů korun. Do roku 2020 se předpokládá, že bude ateliér zaměstnávat patnáctičlenný tým.


Ing. arch. Ondřej Vysloužil (*1979), který v současné době žije a pracuje v Ostravě a je autorizovaným architektem České komory architektů, vystudoval Fakultu architektury na VUT v Brně, kde získal za svůj bakalářský i diplomní projekt Cenu děkana Fakulty architektury. Při spolupráci s renomovaným architektonickým studiem Atelier 8000 v Praze se podílel na projektech administrativních a obchodních budov, obytných staveb i na návrzích urbanistických celků. V pražském ateliéru působil na pozici hlavního architekta projektů až do roku 2007. Po návratu do rodné Ostravy pracoval ve studiu ATOS 6. Od roku 2009 má se svou ženou, architektkou, kancelář VYSLOUŽIL ARCHITEKTI. Od počátku se zaměřil na problematiku veřejného prostoru, stojí za projekty Oživená Ostrava, Malá Kodaň a za několika návrhy veřejných prostranství v Ostravě.

Přečtěte si  Dlouholetá práce ochranářů a dobrovolníků se vyplácí: po letech pálavského borytobraní už není skoro co vytrhávat

Autor: red Zdroj: ČTK, Ostrava.cz

Foto: ostrava.cz – René Stejskal, wikimedia.org

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*