Ostrava jedná s investorem o výstavbě Paláce Sitte na Přívoze

Vizualizace Paláce Sitte v Ostravě-Přívoze

Vedení Ostravy obdrželo nabídku investora a zahájilo jednání o prodeji pozemků. Proluku v Ostravě-Přívoze, mezi ulicemi Macharova a Nádražní, která je dosud částečně využívaná jako parkoviště, tak možná čekají zásadní změny. Vyrůst zde má Palác Sitte od renomovaného architektonického studia Bogle Architects. Pozemky se nachází v městské památkové zóně.

„Pozemek se nachází v perspektivní lukrativní lokalitě, na jejímž vzhledu se významně podílel slavný vídeňský architekt Camillo Sitte, tedy v místě historicky a architektonicky velmi významném.  Zároveň se však jedná o čtvrť, která se na určitou dobu dostala z více důvodů na okraj zájmu,” uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Záměr kvalitní stavby v proluce podle něj znamená další příležitost jejího rozvoje, nové funkce i obyvatele. “Nyní vstupujeme do jednání se společností o smluvních podmínkách. Předpokládám, že výsledek předložíme zastupitelstvu v dubnu nebo květnu tohoto roku,“ dodal Macura.

Rada města na svém druhém únorovém zasedání posoudila výsledek vyhlášeného záměru prodeje pozemků proluky, načež rozhodla o zahájení jednání k prodeji nemovitostí se společností NIRA. Tato společnost je vlastníkem sousedního pozemku a jejím cílem je pozemky scelit a proluku jako celek zastavět. V minulosti již byla na pozemku stavba navržena, nicméně k její realizaci nikdy nedošlo. Zájemce nyní nabídl za pozemky 1305 metrů čtverečních kupní cenu 2 760 000 korun, což je mírně nad znaleckým posudkem.

Komerční prostory, kanceláře i bydlení

Záměrem investora je dle předložené nabídky vybudovat kvalitní vícepodlažní stavbu v centrální části města. Zájemce plánuje vybudování polyfunkční budovy, která rozšíří nabídku bydlení, komerčních i kancelářských prostor.

Dům je navržen se dvěma podzemními a čtyřmi nadzemními podlažími a s uskočeným podlažím. V přízemí se nachází komerční plochy – kavárna, bistro, potraviny, obchody, vstupy a prostory pro rezidenční část se zázemím. Podél ulice Nádražní jsou plánovány v budově kancelářské plochy, bytová část je navržena k ulici Malcharově. Kancelářské a bytové prostory jsou v návrhu zcela odděleny. V podzemních podlažích jsou navrženy garáže, sklady, technické místnosti. Navržená fasáda na ulici Nádražní je vertikálně členěna na několik menších. Naopak fasáda domu v ulici Macharova je plánována s konzervativním cihelným obkladem. Celý dům je navržen jako bezbariérový.

Přečtěte si  Návštěvu ostravské zoo zpříjemní právě rozkvétající rododendrony, pro zájemce jsou připraveny také komentované prohlídky

Navržený objekt podle vedení města působí harmonicky, svým měřítkem i vhodnými proporcemi citlivě navazuje na sousední objekty. Správně pracuje se svou polohou na významném nároží v území městské památkové zóny, definující klíčový vstup do lokality z historického jádra města.

“Jedná se o stabilizované území s vysokou urbanistickou kvalitou. Proto svou významnou roli sehrál i architektonický návrh stavby z pera známého studia Bogle Architect, zaručující nejen kvalitní architekturu, ale nepomíjející ani kontext místa samotného či prvky modrozelené infrastruktury,” uvedla mluvčí Ostravy Gabriela Pokorná.

„Pro realizaci projektu Paláce Sitte jsme se spojili se špičkovými architekty s mnohaletými zkušenostmi rekultivace podobných městských prostor po celém světě. Naším cílem je s plným vědomím historického významu rozhraní městských částí Přívozu a Moravské Ostravy vybudovat stavbu, která bude reprezentativním vstupem do lokality z historického centra Ostravy,“ doplnil Miroslav Obernauer, spoluzakladatel a jednatel společnosti NIRA.

Architektonické studio Bogle Architects působí v Praze od roku 2007, studia má také v Londýně a Hongkongu. Společnost realizovala řadu úspěšných projektů po světě, včetně inovativních školních konceptů či rezidenčních projektů. Studio navrhlo řešení také pro ostravskou lokalitu „Rezidence Stodolní”.

Zastupitelstvo města Ostravy schválilo záměr prodat zmíněné nemovitosti na říjnovém zasedání loňského roku. Nabídky mohli zájemci předkládal do 14. ledna 2022. Město v dané lhůtě obdrželo jednu nabídku společnosti NIRA, která byla vyhodnocena jako splňující veškeré předepsané podmínky.

Zdroj: město Ostrava, foto: Bogle Architects

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*