Ostrava otevřela velkokapacitní očkovací centrum na výstavišti

Očkovací centrum na výstavišti Černá louka zatím rozjíždí provoz. Na konci má být v provozu všech šest očkovacích "hnízd".

Na výstavišti Černá louka v Ostravě se dnes otevřelo velkokapacitní očkovací centrum. Běhen dne něm zdravotníci naočkovali asi 250 lidí. V celostátním rezervačním systému jsou zarezervovány tisíce zájemců o očkování v tomto centru. Podle vedení Ostravy by celkové náklady na jeho vybudování neměly přesáhnout milion korun.

Chceme se dostat na 1800 očkovaných za den

Očkovací centrum je společným projektem města, kraje, Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Bezbariérové centrum by v počátku mělo naočkovat přibližně 300 lidí denně. Se zvyšováním dodávek vakcín by ale měl narůstat i počet naočkovaných. Podle ostravského primátora Tomáše Macury by se centrum ještě v březnu mohlo dostat na kapacitu 700 naočkovaných denně. Od dubna pak na svou maximální kapacitu, která bude znamenat 1800 očkovaných za den.

“Vstupní pořizovací náklady ještě nejsou úplně sečteny, protože ne všechny faktury byly vystaveny. Bude se jednat o částku do jednoho milionu korun, kdy některé prvky budou poskytnuty nebo zapůjčeny bezplatně,” uvedl Macura. O vstupní náklady, které se nepodaří pokrýt z věcných či finančních darů, se rovným dílem podělí kraj s městem. “Pokud jde o náklady provozní, fakultní nemocnice spočítala, že bod zvratu, kdy se ekonomika provozu očkovacího centra překlopí do černých čísel, bude při 700 podaných dávkách denně,” uvedl Macura.

Ostravský primátor zároveň dodal, že měsíční náklady na provoz centra budou zhruba šest milionů korun měsíčně. “Je třeba říct, že provoz by měl být hrazen skutečně ze zdravotních výkonů, to znamená z příjmů zdravotních pojišťoven,” řekl Macura.

Postupně zapojíme všechna “hnízda”

V očkovacím centrum je šest takzvaných očkovacích hnízd, jejichž součástí jsou vždy tři očkovací místa, tedy dohromady 18 míst. Podle ředitele Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) Jiřího Havrlanta dnes zatím funguje jen jedno očkovací hnízdo a postupně se s přibývajícím počtem pacientů bude tento počet zvyšovat, od úterý by v provozu měla být už dvě. Při plném provozu bude v centru pracovat téměř 70 zaměstnanců na směně.

Centrum, které je detašovaným pracovištěm nemocnice, bude v provozu sedm dní v týdnu, 12 hodin denně. Zdravotníkům z FNO by měli pomoci také lidé z dalších státních institucí či zájemci z řad praktiků, případně pracovníci jiných nemocnic.

Přečtěte si  Na jedné z nejvytíženějších moravských tratí mezi Přerovem a Brnem začne 14 denní výluka

Hejtman Ivo Vondrák dnes zopakoval, že do regionu by v březnu každý týden mělo směřovat 11.700 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech. Dorazit by měly i vakcíny firmy Astra Zeneca, jejich množství zatím kraj nemá potvrzeno. První vakcíny dnes ráno do očkovacího centra přivezli z fakultní nemocnice hasiči a budou je tam zavážet v následujících týdnech každý den. Podle mluvčího Petra Kůdely k tomu mají k dispozici mimo jiné speciální chladničky, doplněné termografy, které nepřetržitě zaznamenávají teplotu uvnitř chladničky, rovněž pevná molitanová plata proti otřesu, která vyžadují během transportu některé typy vakcín proti covidu-19.

Podle epidemiologa a děkana Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislava Maďara je zatím očkování v centru zcela bezproblémové, u nikoho z očkovaných se neprojevily nějaké nežádoucí účinky. Po očkování lidé setrvávají zhruba půl hodiny na místě, kde je pro ně k dispozici zhruba 150 židlí. Podle Maďara je místo dostatečně prostorné, aby lidé mohli být od sebe v bezpečné vzdálenosti.

Zdroj a foto: město Ostrava

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*