Ostrava prodá legendární Spolek, o oblíbenou restauraci ale Ostravané nepřijdou

Legendární dům Spolek patří mezi konstanty Moravské Ostravy.

Legendární a vyhledávanou restauraci Spolek v Moravské Ostravě čeká rozsáhlá rekonstrukce, po které bude i dále sloužit svému účelu. Provozovat už ji nebude město, ale soukromá společnost Labadia max, které Ostrava pozemek s dvoupodlažní budovou prodá. Zárověň jí pronajme sousední pozemek, na němž se nachází venkovní zahrádka.

O plánech na prodej Spolku jsme už dříve psali v tomto článku

Podmínkou podle vedení Ostravy je, že historický objekt nový majitel kompletně opraví a zrekonstruuje. Zastupitelé o tom rozhodli minulý týden.

Restaurace patří soukromníkům, ne městu

„Naším cílem bylo zachovat vyhledávanou restauraci a zároveň zajistit vysoce potřebnou rekonstrukci historického domu, nacházejícího se na exponovaném místě. V minulosti jsme investovali jen do nezbytné údržby, to však nestačí, objekt potřebuje zásadnější obnovu,” uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Podle něj nedává smysl, aby město vlastnilo či dokonce samo provozovalo restaurace. “Proto jsme vyhlásili záměr prodeje nebo dlouhodobého pronájmu s cílem nalezení takového privátního investora, který bude mít dostatečnou erudici, kapitálovou sílu, ale také přesvědčivou vizi, jak Spolku zajistit novou dlouhodobou budoucnost. Věřím, že ve společnosti Labadia max a v osobě jejího majitele, pana Lukáše Chlebovského, jsme právě takového kvalifikovaného investora našli,” pochvaloval si Macura.

Společnosti Labadia max město prodá pozemek i s budovou a na minimálně 25 let pronajme sousední pozemek se zahrádkou. S podmínkou smluvního závazku kupujícího, že v objektu zachová provoz restaurace doplněný o venkovní restaurační zahrádku a že historickou budovu zrekonstruuje. Náklady na rekonstrukci budou přitom v řádu desítek miliónů korun. Společnost při prezentaci záměru předložila studii plánované rekonstrukce. Oprava musí být hotova do dvou let od vydání stavebního rozhodnutí, o které musí nový majitel zažádat nejpozději do 18 měsíců od převzetí nemovitosti.

„Kupní cena pozemku s objektem je stanovena na 9,5 milionu korun, s převodem se počítá letos v létě, až vyprší výpovědní lhůta se stávajícím nájemcem. Smlouvu na pronájem sousedního pozemku uzavřeme na 25 let a po dobu rekonstrukce částku za pronájem snížíme ze 145 tisíc za rok na zhruba třetinu. Jistíme se smluvně i pro případ, že by nebyla dodržena některá z podmínek ze smlouvy,” doplnil resortní náměstek primátora Radim Babinec.

Objekt projde kompletní obnovou

Součástí kompletní opravy musí být sanace suterénu, obnova fasády se zachováním současné podoby čelní, uliční fasády včetně jejího členění a původních dřevěných oken. Nový majitel také zrekonstruuje střechu včetně realizace nového krovu a položení střešní krytiny, zpřístupní objekt imobilním osobám a provede odpovídající úpravy sociálního zázemí, odstraní architektonicky nevhodné přístavby z období druhé poloviny minulého století a nahradí je novou přístavbou.

Přečtěte si  Dokončovací práce na přemostění na Staré Blansko přinesou omezení v dopravě

Dále vybuduje střešní terasu, půdní vestavbu se zázemím pro zaměstnance a také nový vstup z boční ulice, upraví prostory ve druhém nadzemním podlaží, aby měly univerzální charakter pro pořádání svateb, divadelních představení nebo kurzů jazykové výuky. Nechá zastřešit a vydláždit venkovní posezení při zachování stávajících vzrostlých stromů, nahradí už nevzhledný, samostatný bufet zahradní restaurace novým, renovuje plot s pojezdovou bránou. Rekonstrukci objektu provede nový majitel.

„V první řadě chci poděkovat zastupitelům města, že naši žádost o koupi objektu restaurace Spolek posoudili a vyhodnotili jako smysluplnou. Takovou, která tomuto objektu v centru města s více jak 100letou tradicí znovu navrátí svůj původní význam, obnovu ‘spolků’. Spojování lidí, možnost společného aktivního trávení volného času, to je naše filozofie, se kterou přistupujeme k této budoucí reprezentativní vizitce města,” uvedl jednatel společnosti Labadia Max Lukáš Chlebovský.

Jakmile budova projde celkovou nákladnou rekonstrukcí, včetně přístavby nových prostor, bude podle Chlebovského firma připravena na obnovení restauračního provozu. “Naším záměrem je vařit poctivou, tradiční českou a moravskou kuchyni z čerstvých a lokálních surovin, s pečlivě ošetřeným tankovým pivem čepovaným nejkratší cestou z tanku do skla. Obnovu ‘spolků’ vnímáme také jako možnost nabídnout prostor v centru Ostravy k pořádání různých akcí, od lidových zabíjačkových hodů až po konání nezávislých divadelních představení,” doplnil Chlebovský.

Dům v Moravské Ostravě známý pod jmény Spolek, Na Spolku či Na Společenstvu pochází z roku 1871. Budovu odkoupilo v roce 1902 Společenstvo řemeslných činností a mimo hospodu zde pro cestující tovaryše zřídilo i ubytovnu. Ta se nacházela v levé části přízemí, hospoda v pravé. V dnes nevyužívaném patře byly kanceláře Společenstva. Tomuto spolku dům patřil až do roku 1952, kdy byl rozpuštěn. Majetkem města se stal v květnu 1991. V letech 1995 až 2000 byl rekonstruován. Město objekt po celou dobu pronajímá. Od roku 2012 je nájemcem společnost 3E Projekt, která v prvním patře provozuje restauraci. Druhé nadzemní podlaží zůstalo prázdné, pro jeho využití je nezbytná rekonstrukce.

Zdroj a foto: město Ostrava

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*