Ostrava rozšíří samostatné bydlení pro postižené, otevírá dům ve Lhotce

Nové bydlení pro postižené ve Lhotce

Další bydlení pro klienty se zdravotním postižením se otevírá v ostravské Lhotce. Přestěhuje se do něj dvanáct klientů Čtyřlístku, centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava, pro které končí období ústavní péče. V domě budou obývat dvě domácnosti, kde jim se zvládáním běžného života bude pomáhat personál sedm dní v týdnu, 24 hodin denně.

V roce 2019 v Ostravě pokládali základní kámen stavby prvního domku Čtyřlístku v Petřkovicích, nyní se završuje celý několikaletý projekt. Celkem bude do konce letošního roku v Ostravě hotovo jedenáct nových staveb a dvě rekonstrukce. “Ve třinácti objektech bude žít v domácím prostředí 159 lidí s fyzickým, mentálním nebo kombinovaným postižením, kteří tak konečně opustí atmosféru ústavní péče,“ uvedl náměstek primátora pro sociální oblast Zbyněk Pražák.

Dům ve Lhotce stojí v ulici Petřkovické, slavnostně se otevírá ve středu 2. června. Dvě domácnosti v něm bude obývat celkem dvanáct lidí, každý bude mít samostatný pokoj, případně budou v pokojích po dvou s kamarádem nebo kamarádkou, s nimiž si rozumí.  

Stavba ve Lhotce je již osmým domem, který Čtyřlístek v Ostravě od roku 2019 zprovoznil. V závěru května se jeden otevíral v Trnkovecké ulici ve Slezské Ostravě, na bydlení pro lidi se zdravotním postižením se zrekonstruoval objekt v Uhrově ulici v Heřmanicích, kam se klienti stěhovali už v lednu. Aktuálně Čtyřlístek dokončuje stavbu domu na nároží ulic Sodné a Vývozní v Hrušově, rekonstruuje se dům v Jandově ulici v Zábřehu. Další tři stavby dokončilo město, nacházejí se v ulicích Syllabova v Zábřehu, U Rourovny a Rošického ve Svinově. Vytvoření podmínek pro ukončení ústavní péče klientů Čtyřlístku, kteří zvládnou nový typ bydlení, a jejich postupné stěhování se řídí koncepcí transformace sociálních služeb, kterou vedení Ostravy schválilo v dubnu 2011.

Na změnu se klienti připravovali několik let

Na přechod do nového typu bydlení se připravovali jak klienti, tak personál několik let. “Mnozí z klientů v ústavním zařízení žili odmalička, v podstatě neznali nic jiného. Proto se s pomocí personálu museli postupně učit větší samostatnosti a sžívat se s novým prostředím i se svými spolubydlícími v domácnosti, kde žijí v mnohem intimnějších podmínkách, než na jaké byli zvyklí dřív. Chodili se dívat, jak jejich domky rostou, jaké je jejich okolí, zajímalo je, kdo budou jejich sousedé a kam budou chodit na nákupy. Moc se těšili, už předem si nakupovali osobní vybavení a výzdobu do svých pokojíčků,” uvedl ředitel Čtyřlístku Svatopluk Aniol.

Přečtěte si  Dešťová zahrada v Přerově: Zelená oáza s tekoucí vodou potěší i děti

Ti, kteří již žijí v nových podmínkách, si podle něj rychle zvykají a určitě by neměnili. Péči mají stejnou jako dříve, ale kvalita životních podmínek je o několik stupňů výš. “Totéž lze říct o zaměstnancích, kteří našli v nových domcích druhý domov. Většina z nich se do práce opravdu těší, i když je velmi náročná,“ dodal Aniol s tím, že v souvislosti s transformačními změnami musela organizace řešit i řadu velmi složitých úkolů spojených hlavně se zajištěním kvality a rozvozu připravovaných jídel či s mobilitou zdravotních sester, které se ale zkušenému týmu podařilo zvládnout. 

Celkové náklady na tříletý projekt, který zásadně proměnil kvalitu životních podmínek i bydlení a úroveň poskytovaných služeb klientům Čtyřlístku, se odhadují na více jak 276 milionů korun. Příspěvek z fondů Evropské unie bude činit zhruba 230 milionů korun, zbývající část nákladů pokrývá statutární město Ostrava.

Čtyřlístek prochází proměnou

Hlavní sídlo organizace Čtyřlístek – centrum pro osoby se zdravotním postižením Ostrava bylo postaveno v roce 1991 v Muglinově. Jedna z největších organizací poskytujících v Moravskoslezském kraji sociální služby lidem se zdravotním postižením, mentálním i tělesným, oficiálně vznikla na začátku roku 1992, tehdy ještě pod názvem Ústav sociální péče pro mentálně postižené. Zpočátku pečovala formou různých typů pobytových, ambulantních i terénních služeb o více než 400 klientů.

V posledních deseti letech organizace prochází zásadní proměnou směřující k humanizaci poskytovaných služeb. S ní úzce souvisí také transformační proces, který bude dokončen na sklonku letošního roku. V současné době poskytuje Čtyřlístek sociální služby více než 250 klientům ve věku od devíti let do stáří, a to jak v pobytových službách, tak ve službách sociální prevence včetně fakultativních služeb, zdravotní péče a základního sociálního poradenství.

Zdroj a foto: město Ostrava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*