Ostrava zachraňuje populaci nejohroženější zebry. V Zoo se narodilo mládě

Zebra Grévyho, nejohroženější druh zebry na světě.

Zebra Grévyho je nejohroženějším druhem zebry. Rozšíření stáda v ostravské zoo o malého samečka lze proto považovat za mimořádně důležitou zprávu. Za posledních 30 let poklesly počty tohoto druhu na pětinu.

Ostrava zachraňuje populaci ohroženého druhu

Stádo zeber Grévyho v ostravské zoo tvoří šest zvířat. Přibyl k nim malý sameček narozený začátkem července. Stará se o něj zkušená osmiletá samice. Ostravská zoo se chovu tohoto největšího druhu zebry s nejjemnějším pruhováním věnuje od roku 1973 a během této doby se zde podařilo odchovat více než 20 mláďat.

Zebra Grévyho není jen největším druhem zebry, ale také druhem nejohroženějším. V takzvaném Červeném seznamu je vedena jako ohrožený druh. “V Somálsku již byla pravděpodobně vyhubena, populace v Keni a Etiopii dohromady nepřekračují 2000 jedinců. Ještě v roce 1977 bylo při sčítání zjištěno na 15000 zvířat. Za posledních 30 let poklesly počty zvířat na pouhou pětinu,” informovala Zoo Ostrava na svých stránkách. Ve volné přírodě jde o nejohroženější druh zebry. Největší hrozbou pro zebry je intenzívní využívání půdy jako pastvin pro dobytek a obsazování vodních zdrojů dobytkem.

Malý sameček vzácné zebry Grévyho v zoo Ostrava

Model vyhynulé zebry je výstrahou

U výběhu afrických zvířat pracovníci zoo také nově nainstalovali model vyhynulé zebry kvagy v životní velikosti. Původně byla tato zebra, která se zbarvením poněkud lišila od ostatních zeber, považována za samostatný druh, ale genetické výzkumy potvrdily, že se jedná o poddruh zebry stepní. Vyskytovala se v jižní Africe. V přírodě byla naposledy pozorována v roce 1878.

Poslední kvaga uhynula 12. srpna 1883 v amsterdamské zoo, aniž by si tehdy někdo uvědomil, že je to poslední jedinec svého druhu na světě. Největší podíl na jejím vyhynutí měl člověk, kvagy byly zabíjeny kvůli potravní konkurenci s domácími zvířaty. V 80. letech minulého století byl zahájen projekt na obnovení kvagy šlechtěním zebry stepní.

Model zebry kvagy v Zoo Ostrava

“Za první ‘novou’ kvagu lze považovat hříbě narozené v roce 2005. Nelze s jistotou říci, že ‘nové’ kvagy jsou stejné jako kvagy původní. Chováním a způsobem života se mohly lišit, ale jelikož žily ve stejném prostředí jako zebry stepní, nejedná se zřejmě o zásadní rozdíly,” informovala zoo v tiskové zprávě.

Přečtěte si  Překvapení v Bílých Karpatech: Na chráněné louce náhodně objevili vzácnou vážku

“Model kvagy v Zoo Ostrava by měl být také varováním, abychom nedopustili podobnou situaci u ostatních zeber. Musíme se tedy snažit, abychom zebru Grévyho, která žádné poddruhy nemá a nebylo by tudíž z čeho ji opět vzkřísit, nemuseli v příštích letech sledovat již jen na filmových záznamech či fotografiích,” uvedla zoo.

Zdroj a foto: Zoo Ostrava

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*