Ostrava získá nový park, vyroste v Nové Vsi

Vizualizace nového ostravského parku U Boříka

Ostravský obvod Nová Ves získá nové místo k aktivnímu odpočinku i relaxaci, které vznikne přeměnou rekreační zelené plochy na městský park. Park U Boříka vyroste v těsné blízkosti ulice 28. října.

Na další ostravský městský park se mohou v blízké budoucnosti těšit obyvatelé Nové Vsi. Park se bude rozprostírat mezi jižní a severní částí městského obvodu, které od sebe v minulosti oddělit násep komunikace 28. října.

Park je koncepčně rozdělen do více funkčních celků, kdy ty hlavní představuje nová ‚náves‘ na souběhu cest a v blízkosti průchodu do severní části obce. Bude to sjednocující prvek Nové Vsi, tedy místo, které poslouží k přirozenému setkávání. V jejím sousedství pak vznikne parková část s herním prvkem a prostorem pro nejrůznější akce. Počítá se s letním kinem nebo bruslařským oválem a s travnatou loukou uvnitř,“ informovala náměstkyně ostravského primátora Kateřina Šebestová.

Park U Boříka podle ní dostane mobiliář takzvaně šitý na míru. Budou nainstalovány nové lavičky a drobné sportovní vybavení, doplněné dětskou prolézačkou i potrubním telefonem. Do svahu vedle kiosku přibude horská skluzavka a přístupový prostor k ní bude využitelný v zimě i pro sáňkování. Park bude doplněn o nové veřejné osvětlení a WC, včetně bezbariérové varianty. “Zvolený mobiliář, spolu s dalším vybavením, respektuje navrhovaný charakter parku. Při jeho výběru byl kladen důraz na jednoduchou údržbu, robustní konstrukce a nadčasovou estetiku,” upřesnila Šebestová.

„Počítáme ze zpevněnou plochou pro možnost setkávání obyvatel a drobné zázemí v podobě hudebního altánu nebo objektu s toaletami. V místě střetávání parkových cest, bude umístěn i přírodní amfiteátr,“ doplnil Ondřej Vysloužil ze studia VYSLOUŽIL ARCHITEKTI, které je autorem architektonického návrhu parku.

Místo pro zábavu i odpočinek

Centrální část parku bude klidová. “Díky prostorovému rozčlenění pomocí zeleně budou tuto část parku charakterizovat rozmanitější celky v podobě palouků. Prostor za oválem, zvedající se na vyvýšenou komunikaci, bude nejklidnější částí parku,” popsal Vysloužil. Naopak aktivní zóna vyroste v západní parkové části. Její součástí bude přírodní amfiteátr. Chybět nebude ani zastřešené pódium.

Při výstavbě dojde taktéž k sadovým úpravám, vycházejícím z funkčního členění prostoru. Stávající dřeviny budou podle vedení města zachovány v největší možné míře, doplní je však nové druhy stromů a keřů.

Zhotovitel stavby již podepsal smlouvu a převzal staveniště. Park by měl být s největší pravděpodobností dokončen na přelomu letošního a příštího roku. Náklady na vybudování celého nového parku dosáhnou přibližně sedmnácti milionů korun.

Ostrava v posledních letech investuje do oživení zašlých veřejných prostranství. Za sebou má revitalizaci nábřeží Ostravice, Farské zahrady, proměnu Prokešova náměstí či Smetanova sadu. V přípravě jsou parkové úpravy za poliklinikou v Habůvce či u zábřežského zámku.

Zdroj a foto: město Ostrava

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*