Ostravica-Textilia dostává nový život, slavnému obchodnímu domu v centru Ostravy už nehrozí demolice

Vizualizace rekonstruovaného módního domu Ostravica-Textilia

Bývalému obchodnímu domu Ostravica-Textilia v centru Ostravy hrozila demolice. Po pěti měsících má za sebou první fázi rekonstrukce. Část bude sloužit veřejnosti, část byznysu.

Do obnovy splavného obchodního domu investuje společnost Ivančice property, dodavatelem stavebních prací je Bystroň Group. Rekonstrukce má za sebou první fázi. „Nyní dokončujeme hrubou stavbu. Provedli jsme všechny demolice, odstranili jsme, co bylo nevyhovující, a očistili jsme veškeré nosné konstrukce. Také jsme dobetonovali a dozdili vše, co bylo potřeba pro další etapu rekonstrukce,“ informoval Michal Bystroň, majitel stavební firmy Bystroň Group.

Aktuálně se chystají finální povrchové úpravy jednotlivých částí objektu. Řeší se také historicky významné prvky, mezi něž patří okna, dveře nebo původní prosklení stěn a světlíků. Pro potřeby architektů i pracovníků památkové péče postupně vznikají makety a ověřovací série interiérových doplňků a detailů.

„Oceňuji snahu investora a stavbařů zachránit maximum původního, přestože celkový stav objektu byl na počátku tristní. Vážím si toho, že práce pokračují, ačkoli na nás ze všech stran doléhají zprávy o extrémním zdražování stavebních materiálů a o složité situaci ve stavebnictví obecně,” uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

V projektu rekonstrukce obchodního domu Ostravica-Textilia vystupuje vedení města Ostravy aktivně již od počátku. Zorganizovalo několik veřejných diskusí jak o budoucím využití objektu, tak o jeho vzhledu, a koordinuje rozvoj a revitalizaci přilehlého náměstí Dr. E. Beneše. Za tímto účelem bylo v minulosti podepsáno Memorandum o spolupráci. Město uspořádalo v roce 2021 urbanistickou soutěž na úpravu tohoto veřejného prostoru. Cílem společného projektu je provázat přízemí budov tvořících Ostravicu se vznikajícím veřejným prostorem na náměstí Dr. E. Beneše. V únoru 2022 porota vybrala návrh, který doporučila k realizaci.

Obchodnímu domu hrozila demolice

Staveniště firma Bystroň Group převzala před pěti měsíci, v dubnu tohoto roku. Po více než dvateli letech chátrání provádí současný vlastník Ostravici, společnost Ivančice property, kompletní rekonstrukci dvou částí komplexu, do nějž patří jak obchodní dům Textilia, který byl postaven koncem 20. let minulého století podle návrhu avantgardní berlínské architektky Marie Frommerové, tak nájemní a obchodní dům z roku 1911 moravského architekta Felixe Neumanna.

Přečtěte si  Hudební párty Colours of Ostrava v červenci opět přivítá domáci i zahraniční hudební hvězdy

Ostravica byla v provozu do roku 2000, kdy došlo v důsledku neodborně prováděných stavebních zásahů ke zřícení části objektu za plného provozu. Od té doby dům chátral a stal se předmětem několika soudních sporů. V roce 2015 se začalo na záchraně Ostravice systematicky pracovat, díky čemuž se podařilo odvrátit hrozící demolici. Vedle nutných oprav započaly také úvahy nad novou podobou objektu i jeho novou funkcí.

Klíčovou úlohu v tom sehrál investor a současný vlastník Ostravice, společnost Ivančice property. „Vytvořili jsme projekt Boutique Business Inkubátoru, jehož cílem je zajistit ekonomickou provozní udržitelnost Ostravice po dokončení oprav. Zrekonstruované prostory se stanou centrem kreativního průmyslu a budou sloužit jako zázemí pro laboratoře, speciální ateliéry vybavené zařízením 3D reality, kanceláře či jednací a přednáškové sály. Věříme, že projekt bude pro Ostravu přínosem a přiláká sem mladé a talentované lidi,“ uvedl Martin Kovalčuk, generální ředitel společnosti Ivančice property.

Veřejnosti bude určena přibližně polovina zrekonstruované části Ostravice včetně centrálního atria s historickým schodištěm.  V těchto prostorách vznikne restaurace, kavárna a hudební klub v suterénu. Volně přístupné bude také poslední patro, ve kterém najde sídlo divadelní a konferenční sál.

Dokončení rekonstrukce obchodního domu Ostravica-Textilia je plánováno na polovinu příštího roku.

Zdroj a foto: město Ostrava

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*