Ostravská a olomoucká fakultní nemocnice odrazily útoky hackerů. Nebezpečí trvá

coviper-zzm
Ilustrační snímek

Všechny dosavadní pokusy o kybernetické útoky na nemocnice byly zatím odraženy. Nelze ale vyloučit, že budou další. Uvedl to dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Po pátečním útoku na ostravskou a olomouckou fakultní nemocnici byly v noci na neděli terčem útoků také nemocnice nemocnice v Čechách. Nemocnice útoky odrazily a nezpůsobily jí žádné škody. Podle antivirových firem Eset a Avast tuzemské nemocnice aktuálně ohrožuje virus pod názvem coviper.

Podle Vojtěcha se nedá vyloučit, že pokusy o útoky budou v následujících dnech pokračovat. “Hrozba je vážná, my ji nijak nepodceňujeme. Jediné, co můžeme dělat, je připravit se,” řekl ministr. Zmínil například intenzivnější zálohování dat, aby nebyly chod nemocnic a zdraví pacientů nijak ohroženy. Ministerstvo zdravotnictví podle Vojtěcha úzce spolupracuje s NÚKIB i s kybernetickou sekcí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Informace o tom, co je motivem útoků nebo odkud jsou vedeny, ministr nemá. Podle něj je to věcí policie.

Znepokojení vyjádřil i americký ministr zahraničí

Znepokojení nad kybernetickými útoky na české zdravotnictví vyjádřil i americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Ten, kdo se podílí na takovýchto akcích, podle něj musí být připraven, že ponese následky svých činů. Před rizikem útoků varoval NÚKIB ve čtvrtek. Přesněji je ale nespecifikoval.

V noci na pátek hackerský útok odrazila ostravská nemocnice, pokusy o útok zaznamenaly také Fakultní nemocnice Olomouc nebo nemocnice Pardubického kraje. V noci na dnešek byla terčem kyberútoku Karlovarská krajská nemocnice, dva pokusy odrazila a nezpůsobily jí žádné škody. Hackeři se pokoušeli získat především přístupové údaje do systémů.

Zřejmě jde o přípravu na větší kybernetický útok

NÚKIB hrozbu kyberútoků hodnotí na úrovni vysoká, tedy hrozba je pravděpodobná až velmi pravděpodobná. Útoky jsou podle NÚKIB nyní v přípravné fázi, hlavně přes takzvané spear-phishingové kampaně. Phishing používají podvodníci k získávání citlivých údajů. Rozesílají e-mailové zprávy, jež často vyzývají adresáta k různým úkonům a zadání dat. Spear-phishing pak cílí na konkrétní adresáty.

Pozor na podezřelé e-maily

Podle antivirových firem Eset a Avast tuzemské nemocnice aktuálně ohrožuje virus pod názvem coviper. Do systému se dostane například e-mailem. V napadených počítačích způsobí, že nepůjdou nastartovat a nenaběhne v nich operační systém. Uvedl to server iRozhlas. Když se uživateli dostane do počítače, na obrazovce se mu objeví obrázek koronaviru, tedy šedé koule s červenými výstupky, a anglický text o tom, že počítač byl nakažený koronavirem a uživatel by neměl ztrácet čas tím se ho zbavit, protože to nejde.

Přečtěte si  Už jen lev. Vláda za miliony vymazává moravskou orlici

Coviper v napadeném počítači přepíše takzvanou bootovací tabulku. Ta slouží k tomu, aby se počítač správně spustil a naběhnul jeho operační systém, například Windows. Coviper tuto tabulku poškodí a tím pádem zabrání tomu, aby byl počítač správně spuštěn. “Coviper nepoškozuje samotná data na počítači, to znamená, že pokročilý uživatel může tabulku opravit anebo použít jiné bootovací zařízení pro přístup k datům a obnovit je,” popsal Jan Rubín z Avastu.

NÚKIB doporučuje ohroženým zařízením, aby uživatelé počítačových systémů hlásili správci sítě otevření podezřelých příloh e-mailů v posledních dnech. Podle dřívějších vyjádření IT expertů oslovených ČTK může jeden útok vyřadit síť i na několik dnů, což je v současné epidemii koronaviru vážnou hrozbou.

Hackeři v nedávné minulosti napadli například zdravotnická zařízení v Brně, Kosmonosech nebo Benešově. Loni byla podle odhadů expertů napadena asi pětina tuzemských nemocnic.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: envato.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*