Ostravský obvod se bouří proti rozšíření spalovny nebezpečného odpadu, žaluje ministerstvo

Spalovna odpadu v Ostravě napomáhá nezdravému ovzduší

Ostravský městský obvod Mariánské Hory a Hulváky podal ke Krajskému soudu v Ostravě správní žalobu na ministerstvo životního prostředí (MŽP). Chce tak zabránit chystanému rozšíření spalovny nebezpečného odpadu na svém území. Novináře o tom informoval starosta Patrik Hujdus.

Místní vzdorují rozhodnutí z Prahy

S rozšířením spalovny ministerstvo souhlasilo navzdory tomu, že se proti němu postavilo město Ostrava, Moravskoslezský kraj, městské obvody i část místních (o odporu proti záměru jsem už dříve psali – viz tento článek). MŽP se ve stanovisku ztotožnilo se závěry posudku o vlivech projektu na životní prostředí, podle kterého budou tyto dopady přijatelné. Proti stanovisku resortu se nelze odvolat.

„Tato žaloba může být velmi významná, protože jejím obsahem je velmi důležitá precedentní otázka, která ještě nebyla soudy řešena,“ uvedl starosta Hujdus. Podle něj obvod s rozšířením spalovny nesouhlasí, protože zařízení je blízko obytné zóny. „Proti stanovisku není možný opravný prostředek, a teoreticky tedy ani správní žaloba, protože se nejedná o rozhodnutí,“ uvedl Hujdus.

Centrální ministerstvo omezuje územní samosprávu

Žaloba poukazuje na to, že závazné stanovisko výrazně omezuje až odnímá rozhodujícímu samosprávnému orgánu možnost volného rozhodnutí. Kvůli závaznosti stanovisko podle Hujduse totiž orgán, který má vydávat územní rozhodnutí, jej de facto už vydat musí, aniž by mohl věc sám posoudit. „Tím se mu odpírá možnost věc skutečně rozhodnout dle svého vlastního úsudku,“ myslí si starosta.

„Respektujeme právo obcí obracet se s návrhy na posouzení zákonnosti postupu jakéhokoliv správního orgánu na správní soudy, nicméně není pochyb o tom, že jsme při vydání stanoviska postupovali zcela v souladu s evropskou legislativou v oblasti posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Detailní vyjádření případně můžeme poskytnout až po prostudování žaloby,“ sdělil reakci MŽP tiskový mluvčí Martin Charvát.

Společnost SUEZ Využití zdrojů a.s. v Ostravě od roku 1999 provozuje spalovnu nebezpečného odpadu s kapacitou 25 000 tun odpadů ročně. Ve stejném areálu, který je na území určeném pro těžký průmysl, chce postavit další linku. Její kapacita měla původně být 20 000 tun, pak ji firma snížila na 15 000 tun. Záměr zdůvodňuje především rostoucí produkcí odpadu v regionu.

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

Zdroj: odpady-online.cz, foto: město Ostrava

Doporučujeme


1 Comment

  1. zdravím.v České Trebove okr. Ústí nad Orlicí město ekobi poridilo spalovaci pec do krematoria. instalace byla provedena v červenci 23. nedokonalé zabudování pece bez komínů a tlumiče zvuku nadměrné hučení v blízkosti 100 až 80m jsou od nemovitostí.70dcb. poslána petice na MU v České Trebove, bez odezvy, není reakce od majitele a hluk obtěžuje občany, dál. Denně 8hod. mereni uděláno zkreslené zkušební doba a není odvolání.děkuji zaradu

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*