Otevřené forty i podzemní chodby. V Olomouci patří závěr prázdnin vojenské historii

Jeden z mnoha fortů v bývalé hlavní říšské pevnosti Olomouci

Olomouc připravila na poslední srpnový týden novinku pro všechny milovníky vojenské historie. Ukáže ji nejen jako zemskou a církevní metropoli, ale hlavně jako bývalou hlavní říšskou pevnost. Během “Týdne vojenské historie” se lidé dostanou na místa, která zatím viděl jen málokdo.

„Poslední srpnový týden ukáže, že Olomouc je nejen zemskou a církevní metropolí a nejstarším moravským univerzitním centrem, ale i bývalou hlavní říšskou pevností a významným posádkovým městem,” zve na akci náměstkyně olomouckého primátora Markéta Záleská. Největším lákadlem jsou forty a hlavně téměř neznámé podzemí z časů bastionové pevnosti.

Vše začalo už o minulém víkendu. Otevřeno je šest fortů a Korunní pevnůstka, jejichž návštěvu zájemcům usnadní speciální autobusová linka. Víkendu se uskuteční i komentované vycházky po „nenápadných stopách vojenské historie“ s historikem Zdeňkem Zemanem. Ten nabízí dvě trasy a provázet jimi bude o v pátek a sobotu 26. a 27. srpna. Na vycházky není nutná rezervace a účast je bezplatná.

Atraktivní program do soboty 27. srpna nabízí také bývalé významné vojenské letiště v Neředíně. Organizátoři připravili výstavu na téma sto let letiště, připomínku 112 let od prvního letu na Moravě v podání Jana Kašpara či prohlídky stálé expozice i dočasných výstav z historie olomouckých letců a jejich angažmá ve službách britské RAF.

Slavnostní oficiální zahájení programu proběhlo v centru města v pondělí. „Od pondělí až do soboty bude na Horním náměstí vyrůstat čtyřmetrová písková socha císařovny Marie Terezie, která Olomouc prohlásila v době válek s Pruskem bastionovou pevností,“ doplnila náměstkyně Záleská. Socha bude na náměstí stát až do podzimu.

Prozkoumejte tajemný labyrint

Největším lákadlem pro fanoušky vojenské historie jsou komentované prohlídky spletitého systému podzemních naslouchacích minérských chodeb, které byly vybudovány v 18. století a jejichž velká část dodnes existuje pod Smetanovými sady.

Tajemným labyrintem, ve kterém by se laik snadno ztratil, od pondělí do pátku provází Vladimír Gračka, znalec olomouckého podzemí. S ohledem na stísněný a malý prostor chodeb lze do podzemí vpustit jen omezený počet návštěvníků, je proto nutná registrace na webu akce.

Institut Paměti národa otevře ve pátek a sobotu 26. a 27. srpna také velitelský kryt Civilní obrany v Bezručových sadech. V úterý a ve čtvrtek bude pro změnu otevřen Správní archiv Armády ČR v barokní jezuitské budově na náměstí republiky.

„Cením si toho, že se do Týdne vojenské historie s chutí zapojila i olomoucká posádka. Zajímavý program nabízí například Dny otevřených dveří Domu armády Olomouc od úterý do čtvrtka 23. až 25. srpna,“ upozornila náměstkyně Záleská.

V objektu v ulici 1. Máje se připravuje výstava o významné bitvě legionářů u Bachmače, historik Zeman bude komentovat výstavu o bastionové pevnosti, návštěvníci uvidí dobové ležení příslušníků 6. Hanáckého pluku ČSOL, v nabídce je například i výstava o životě v rámci zahraničních misí Armády ČR.

Zdroj a foto: město Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*