
Léčba pacientů s poruchami centrální nervové soustavy probíhá na principu opakujících se intenzivních rehabilitací. Experti z neurorehabilitační medicíny proto doporučují, aby se tato zdravotnická zařízení ani v době nouzového stavu nezavírala. Pacienti by měli vědět, že přerušení těchto rehabilitací může mít negativní vliv na jejich zdravotní stav.
Účastnit se intenzivní terapie, a to i během koronavirové pandemie, považuje za nezbytné i Ivana Bábková, která před rokem prodělala mrtvici. Po deseti dnech na jednotce intenzivní péče v Olomouci ji přeložili na rehabilitační oddělení, kde začala i s manželem cvičit. Na začátku letošního roku zahájila léčbu v Rehabilitačním ústavu v Hrabyni, kde však v důsledku jarní pandemie bylo zřízeno infekční oddělení a Ivana musela rehabilitace přerušit. Nyní rehabilituje na Neurorehabilitační klinice AXON ve Zlíně a kvůli koronaviru už se podruhé svých hodin vzdávat nehodlá.
„Z předchozí zkušenosti víme, že nemoci na úrovni centrální nervové soustavy, které naše pacienty trápí, neznají dovolenou. Odkládání nebo dokonce přerušení léčby vážně zhoršuje pacientův zdravotní stav,“ říká zakladatelka a primářka neurorehabilitačních klinik AXON Group, MUDr. Jarmila Zipserová. „Používáme různé techniky procvičování periferií těla, čímž trénujeme mozek. Aby správně fungoval, potřebuje nějaké stimuly. Navíc pracuje v režimu ‚co nepoužívám – ztrácím‘,“ vysvětluje.
Hrozí deformity kloubů nebo zkrácené šlachy
Vedení AXON Group proto došlo k rozhodnutí pokračovat v léčbě dál, navzdory pandemii, stejně jako na jaře. Kliniky kvůli tomu zavedly zpřísněná hygienická opatření, mezi které patří například zákaz shlukování doprovázejících osob ve vnitřních prostorách. Přesto jsou pacienti vděční, že tolik potřebné rehabilitace nemusí přerušovat.
„Ochabovaly by svaly, zkracovaly se šlachy, vytvářely by se kontraktury, deformity kloubů a podobně. A to by pro naše pacienty bylo do budoucna mnohem horší, než zvládnout současný přísný hygienický režim,“ podotýká MUDr. Zipserová.
Pracoviště ve Zlíně jako jediné s robotem Lokomat
Pracoviště s léčbou těchto onemocnění otevřela klinika Axon na začátku září nově ve Zlíně. Nachází se v ulici 2. května v místě bývalé ordinace Complextherapy. V současné době zde probíhají fyzioterapie včetně metody TheraSuit, ergoterapie, senzorická intergrace v místnosti Snoezelen a robotická rehabilitace na přístroji Lokomat. Tento přístroj slouží k nácviku správného stereotypu chůze. Využívá se při léčbě pacientů s rozličnými poruchami v oblasti centrální nervové soustavy, například DMO. Je vybaven speciálními ortézami pro děti i dospělé a je jediným takovým přístrojem ve Zlínském kraji. Od listopadu se mohou rodiče dětí s vadou řečových schopností těšit také na klinickou logopedii.
Autor: red Zdroj a foto: neuroaxon.cz
Buďte první kdo přidá komentář