Pardubický kraj vyznačí hranici Čech a Moravy, slíbil hejtman

Morava značka cedule
Značek vyznačujících zemskou hranici mezi Čechami a Moravou je několik. Podle slibu pardubického hejtmana k nim přibudou další.

Pardubický kraj na vlastní náklady vyznačí zemskou hranici mezi Čechami a Moravou dopravními značkami. Hejtman kraje se na tom dohodl s autory čar, které se nedávno objevily na několika místech česko-moravské hranice.

O zemské hranici nedávno namalované na několika silnicích jsme naposledy psali v tomto článku.

Kraj vyznačí zemskou hranici na vlastní náklady

Před několika týdny se na místech původní zemské hranice objevily nápisy Čechy a Morava. Mezi označené lokality patřily i dvě hlavní silnice ze Svitav na Poličku a Litomyšl. Utajeně provedený čin vyvolal mezi lidmi pozitivní odezvu, začaly se objevovat výzvy, aby se ve vyznačování pokračovalo.

Na tuto vlnu zájmu o tradiční země Čechy a Moravu, administrativně zrušené komunistickým režimem, a zemskou hranici zareagoval hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který přislíbil pomoc.

Autoři čar a zástupce spolku Moravská národní obec, která iniciativu vyznačování zemské hranice zaštítila, se setkali s hejtmanem Netolickým. Výsledkem jednání je, že kraj zaplatí a osadí dopravní značky na šesti úsecích silnic I. a dvou úsecích silnic II. tříd.

“Za iniciativu Pardubického kraje, který leží na území Čech i Moravy, jsme samozřejmě rádi. Počkáme si ale na výsledek. Už jsem byl několikrát svědkem nedodržených slibů,” řekl po jednání s hejtmanem jeden z autorů hraničních čar Ondřej Mlejnek.

Jedná se o variantě

Kraj se podle slov hejtmana přiklání k variantě hnědých cedulí s nápisem “historická hranice Čech a Moravy” a znaky obou zemí. Dosud není jasní, zda se na zemské hranici objeví český lev a moravská orlice společně na jedné ceduli, nebo odděleně podle toho, z jaké strany řidiči k hranici přijíždějí. “Rozhodně jsme pro druhou variantu,” sdělil Mlejnek.

Moravská národní obec kraji poslala grafické podklady. Na zemských hranicích Moravy už několik cedulí tohoto typu existuje. Je na nich nápis “Historická hranice Moravy”.

Vyznačení zemské hranice v Hamrech nad Sázavou v roce 2017

Na silniční nápisy navázala další iniciativa

Na silniční nápisy Čechy a Morava navázala nová iniciativa s názvem “Morava není v Čechách!” Jejím cílem je upozornit na skutečnost, že Morava není součástí Čech, ačkoliv to tak bývá někdy mylně uváděno.

Nová webová stránka, která v rámci této iniciativy vznikla, bude sloužit k zaznamenávání případů, kdy je v médiích celá Česká republika, případně přímo Morava, označována jako Čechy. Každý, kdo bude takového vyjádření svědkem, je může pomocí webového formuláře na www.moravanenivcechach.cz oznámit.

Přečtěte si  Vodohospodáři obnoví vodní nádrž Gramanec u Ostrožské nové Vsi. Zadrží vodu pro případ sucha

Autor: pjk, foto: Moravská národní obec, obec Hamry nad Sázavou

Video z vyznačení hranice, autor: Pavel Trčala
Rozhovor s Ondřejem Mlejnek pro Regionální TV, ve kterém podrobně vysvětluje důvody vyznačení zemské hranice

Doporučujeme

4 Comments

  1. Akce se očividně podařila a nese první úspěchy . Dovolím si za sebe dva takové poznatky A) spoustu Moravanů po této ” akci ” zvedlo hlavu a alespoň trochu narovnalo páteř. Neustálé vzájemné přesvědčování , že ČR na Moravu kašle nikam nevede, chce to viditelné akce jako byla tato. B ) prošel jsem různá DF pod články k této iniciativě a na nich někteří Češi psali ,že souhlasí ( u Moravanů byla podpora velká ) a vadí jim ,že neexistují fakticky ani Čechy. Dokonce jeden pán z Prahy napsal, že vlastně Moravané bojují i za obnovu Čech. Jistě byly tam i záporné či urážlivé reakce , ale byl jsem překvapen relativně velkou podporou.

  2. Není problém nechat si vyznačit. Ve Frýdku (slezský) – Místku (moravský) jsou příhodné mosty přes Ostravici.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*