Park v centru Brna nese jméno po Danuši Muzikářové, osmnáctileté studentce zastřelené v srpnu 1969

Pamětní deska v parku nově pojmenovaném po Danuši Muzikářové

Park ve středu moravské metropole u Místodržitelského paláce dostal dnes jméno po Danuši Muzikářové, osmnáctileté studentce zastřelené v srpnu 1969 při ročním výročí okupace z roku 1968. Pojmenování navrhla signatářka Charty 77 Simona Hradílková, která se narodila v roce zastřelení Muzikářové. Podle ní je obrovským symbolem, že park dostal jméno v den 30. výročí pádu komunistického režimu, který má smrt Danuše Muzikářové na svědomí. Z parku jde vidět místo, kde byla mladá studentka zastřelena.

Danuši Muzikářovou dosud nepřipomínalo žádné místo

Hradílková spolu s brněnskou primátorkou Markétou Vaňkovou zároveň odhalily pamětní desku v parku, který leží pří Rooseveltově ulici a podchodem z parku je vidět na Moravské náměstí, kde byla Muzikářová zastřelena. “Můj otec se mě zeptal, jestli se něco v Brně jmenuje po Danuši Muzikářové. Podívala jsem se a nikde jsem nic nenašla. A před očima mi vytnul park, který nenese žádné jméno, přitom je z něj vidět na místo, kde byla Danuše Muzikářová zabita,” objasnila Hradílková, proč přišla s návrhem na pojmenování parku po zabité studentce. Osobně ji nijak neznala, narodila se v roce jejího zastřelení a zajímá se o její příběh.

Symbol brněnských represí v srpnu 1969

Návrh Hradílkové schválili zastupitelé městské části Brno-střed i brněnského magistrátu. “Připadlo mi nesmírně důležité pojmenování parku 30 let po revoluci a jsem ráda, že zastupitelé pochopili, že má význam dát parku jméno v den, kdy před 30 lety padl režim, který má smrt Danuše Muzikářové na svědomí. Ta symbolika je obrovská. Připadá mi důležité mít symboly a připomínat, že byli v této zemi lidé, kteří přišli o život tím, že dali najevo svůj názor,” řekla Hradílková.

V ten samý den byl v Brně zastřelen i Stanislav Valehrach

Při okupaci vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 zemřeli v Brně tři muži. O rok později při demonstracích při ročním výročí zemřela po střelbě na Moravském náměstí osmnáctiletá studentka Muzikářová a v Orlí ulici sedmadvacetiletý Stanislav Valehrach, který se centrem vracel domů. Oba mladí lidé mají v místech úmrtí v centru města pietní desky. Představitelé města, a další politici tak pokládají každý rok květiny při výročí okupace.

Přečtěte si  Vodohospodáři obnovují původní koryto Svratky u Jimramova: Řeka se prodlouží o 426 metrů

Zdroj: ČTK, foto: Brno-střed

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*