Pivo vaří z chleba, brněnští vědci bojují proti plýtvání

Milan Geršl a Tomáš Gregor z Mendelovy univerzity vaří pivo z nespotřebovaného chleba přímo v univerzitním pivovaru.

Vědci z Mendelovy univerzity vaří klasický ležák ze ztvrdlého chleba. Od začátku projektu připravili v univerzitním pivovaru na třicet receptur, teď se soustředí na další druhy piva. Chtějí tak přispět k omezení plýtvání potravinami.

„I nespotřebované pečivo je svým způsobem odpad. V žádném případě se tím nemyslí nějaké znečištěné nebo zplesnivělé pečivo, ale to ztvrdlé, které se nestihlo prodat,” vysvětluje Milan Geršl z Agronomické fakulty. Vědci reagují na koncept cirkulární ekonomiky i snahy omezit co nejvíce plýtvání potravinami. Inspiraci našli v USA a Velké Británii, kde už podobným způsobem pivo vaří.

„Když se v Americe připravují rauty nebo chlebíčky do letadel, používá se jenom vnitřní část toustů. Patky nikdo nechce, a proto je z ekonomických důvodů dávají do piva. Tousty jsou ale trochu jiná surovina a vzniká pivo, které je odlišné od klasického ležáku,” říká Geršl. Vědci si proto dali za cíl připravit recepturu klasického českého ležáku, který by se dal uvařit z různých typů chleba.

V rámci projektu vznikly dvě skupiny. Jedna vaří pivo čistě z nespotřebovaného pečiva, druhá používá chleba vlastnoručně upečený. Díky obsahu obilnin je možné pečivem nahradit část sladu. „Když připravujeme nové receptury a použijeme nějaké anonymní pečivo z tržní sítě, musíme udělat jeho rozbor. Zjišťujeme, kolik obsahuje tuků nebo soli. Proto jsme se rozhodli jít i tou cestou, že si pečivo připravíme sami a následně zkoumáme, jaký vliv mají různé chleby na finální pivo,” vysvětluje další člen vědeckého týmu Tomáš Gregor. Vědci mění obsahy tuků v pečivu, pečou chleba kváskový nebo s použitím kvasnic.

Pivo ze zbytků lze uvařit doma

Uvařit pivo s náhradou části sladu přitom podle Gregora není o moc náročnější než uvařit pivo klasické. „Složité to není. Ale pokud bychom měli jít po tom výtěžku, sledovat použité enzymy, časy a teploty, pak to o něco složitější je. Jako když máte v kuchařce víc kroků, které musíte dodržet, aby výsledek dopadl dobře,” říká.

Za poslední dva roky připravili vědci třicet receptur ležáku, z toho dvě plánují do konce roku přihlásit jako užitný vzor. Ten by potom mohli využít velké i malé pivovary nebo samotní domovarníci. „Pokud by měl člověk doma dostatek surovin, mohl by si klidně ze zbytků pečiva ve spíži uvařit vlastní pivo,” doplňuje Gregor.

Přečtěte si  Dny elektronové mikroskopie v brněnské Vaňkovce představí obří model želvušky

Piva z jednotlivých várek hodnotí vědci při senzorických testech. „Měli jsme tady komisi a někteří členové ani nepoznali, že je slad z části nahrazený,” říká Geršl. Poznat to většinou není ve chvíli, kdy se nahradí maximálně třetina sladu. Některé kombinace jsou ale výraznější, a vědci proto plánují vyzkoušet i jiné druhy piv. Uvařit chtějí silného portera nebo ALE, tedy svrchně kvašené pivo

 „Pil jsem asi všechny várky, které jsme doteď připravili, a všechna piva byla dobrá. Samozřejmě u pití alternativních nápojů musí být lidé otevření novým věcem, jinak vůbec nemá smysl je dělat. Když dám do piva půlku chleba, vždycky to bude chutnat odlišně. Zase tak vzdálené klasickým pivům to ale není,” říká Gregor. V případě užitných vzorů jsou vědci konzervativnější. Přihlášené receptury budou podobné klasickým ležákům s velmi podstatnou sladovou chutí, budou více chmelené a hořké.

„Pro nás je podstatné ukázat, že tady nejsou jenom odpady, kterých se potřebujeme zbavit, ale jsou i odpady, které můžeme znovu dobře využít. Jedním z našich cílů je, aby se receptury rozšiřovaly dál, ven z univerzity. My tady na fakultě pivo ve velkém produkovat nemůžeme, ale rádi bychom várku uvařili alespoň na nějakou z budoucích univerzitních akcí,” dodává Milan Geršl. Pivo z pečivového odpadu by tak mohli ochutnat například návštěvníci příští Noci vědců na Mendelově univerzitě.

Zdroj a foto: Mendelova univerzita

Doporučujeme

4 Comments

  1. Pro doplnění, na snímku u článku je doc. dr. Geršl a doc. dr. Gregor, oba tzv. pivní docenti 🙂

    • Popravdě i sami pivovarníci z oné univerzity pivo označují “klasický český ležák”. Těžko říct, do jaké míry si tito docenti sládkovství uvědomují, že jde původně o tradiční receptury, importované z Bavorska nebo kdo ví odkud, a že první učebnice pivovarnictví na území Čech, Moravy a Slezska pochází z Brna (ovšem od sládka, přetáhnutého k nám z Čech). Každopádně nově vznikající pivovarnické receptury by měly být přiznány jako že jsou z Moravy, to je neoddiskutovatelné 🙂

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*