Platí nouzový stav. Vláda omezila hromadné akce a zakázala zpěv

Předseda vlády ČR Andrej Babiš

Od pondělí 5. října platí na území celé republiky nouzový stav. O jeho vyhlášení rozhodla vláda na mimořádné schůzi. Od pondělí zároveň platí omezení hromadných akcí, zvláště těch, na kterých se zpívá.

Měsíc nouzového stavu

Nouzový stav podle rozhodnutí vlády platí na 30 dnů. Důvodem je zhoršení epidemické situace v souvislosti s šířením koronaviru.

Od 5. do 18. října rovněž platí nové omezení hromadných akcí. V tomto období budou mimo jiné až na výjimky zakázány hromadné akce konané v počtu vyšším než deset osob ve vnitřních prostorech a v počtu vyšším než dvacet osob ve vnějších prostorech, s výjimkou členů domácnosti.

Zakázány budou rovněž koncerty, divadelní představení a jiná umělecká představení a slavnosti, při kterých se převážně zpívá, a to včetně zkoušek. Zpěv totiž podle vládních epidemiologů výrazně zvyšuje riziko přenosu koronaviru.

Divadelních, filmových a jiných představení, při kterých se nezpívá, se bude moci zúčastnit maximálně 500 diváků, a to výhradně na místech k sezení a bez možnosti občerstvení. Nad rámec limitu osob se budou moci konat i sportovní akce v rámci oficiálních soutěží, kterých se může zúčastnit bez diváků až 130 osob, což platí i pro organizovaný trénink. Na nanejvýš 100 osob jsou omezeny bohoslužby, přičemž i zde platí zákaz zpěvu, či účast veřejnosti na jednáních obecních a krajských samospráv.

Ke změně dochází i u provozoven stravovacích služeb. Nadále platí, že provozní doba stravovacích zařízení se omezila na čas 6:00-22:00. Zákazníci zařízení musejí být usazeni tak, že je mezi nimi odstup alespoň 1,5 metru, s výjimkou zákazníků sedících u jednoho stolu. Nově se stanovilo, že u jednoho stolu může sedět maximálně šest lidí. Provozovatelé nesmějí do vnitřních prostor provozovny pustit víc zákazníků, než se v ní nachází míst k sezení.

Školy se hromadně nezavřely

Vláda se zabývala i omezením školní docházky. Kabinet se shodl na tom, že školská zařízení se budou řídit rozhodnutím krajských hygienických stanic, které budou vydávat opatření podle situace v regionu na základě epidemiologického semaforu. Omezení výuky formou přechodu na distanční vzdělávání se má od pondělí 5. října týkat středních, vyšších odborných a vysokých škol v krajích s červenou či oranžovou barvou. Nebude se vztahovat na praktické vyučování a praktickou přípravu, individuální konzultace a zkoušky na vysokých školách a v případě víceletých gymnázií také na povinnou školní docházku.

Přečtěte si  Úhyn ryb na Dyji u Bulhar nezpůsobila malá vodní elektrárna, ale znečištění povrchových vod

V ostatních krajích dochází k omezení provozu škol a školských zařízení podle školského zákona a vysokých škol podle zákona o vysokých školách tak, že součástí vzdělávání není zpěv a s výjimkou prvního stupně základního vzdělávání v základní škole nebudou dočasně součástí vzdělávání ani sportovní činnosti.

Ministr oznámí další opatření

Ministr zdravotnictví podle svých slov v pátek představí souhrn opatření pro jednotlivé scénáře postupu šíření epidemie. Oznámí, jaká nařízení začnou platit od pátku, po 14 dnech a jak budou vypadat opatření dlouhodobá. Zvažuje se i uzavření druhých stupňů základních škol.

Zdroj a foto: Vláda ČR, Ministerstvo zdravotnictví ČR

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*