Po rekonstrukci se otevírá unikátní větrný mlýn v Kuželově

S tříměsíčním zpožděním se otvírá pro návštěvníky větrný mlýn v Kuželově na Hodonínsku, který je národní kulturní památkou. Jeden z mála dochovaných větrných mlýnů takzvaného holandského typu prošel na jaře obnovou za 1,7 milionu korun. Informovalo o tom Technické muzeum města Brna, které má památku ve správě.

Letos při rekonstrukci specialisté vyměnili starou hřídel a čtyři kusy lopat. Střecha prošla kompletní výměnou šindele včetně plechové obšívky vrcholu střechy a plechové korouhvičky,” uvedl garant památky Roman Kučera. Některé dřevěné prvky mlýna podle něj pocházely ze 70. let minulého století, kdy mlýn prošel poslední větší úpravou.

Další opravy už pro návštěvníky nebudou tak viditelné. Muzeum nechalo udělat sanaci trhliny nosného obvodového zdiva včetně částečné opravy vnitřních omítek, kompletní výměnu narušených stropních trámů a také částečnou výměnu tesařských prvků a technologických částí větrného mlýna. Na rekonstrukci přispěl i Jihomoravský kraj částkou 400.000 korun, zbytek platilo muzeum z vlastních zdrojů.

Mlýn pochází z roku 1842. Více než sto let sloužil zemědělcům z okolních vesnic. Svou činnost ukončil v roce 1946. Ve třech podlažích se nachází vnitřní zařízení a strojní mechanismy mlýna. V nejvyšším patře si návštěvníci mohou prohlédnout větrné kolo, ve druhém je umístěné vlastní mlecí zařízení a v přízemí je takzvaná moučnice. Technické muzeum mlýn spravuje od roku 1974. Navštívit jej můžete o sobotách, nedělích a svátcích
mezi 9.00–12.00 / 13.00–17.00.

Vystoupení u mlýna zakončí letošní Horňácké slavnosti

V neděli 21. 7. ve 14.00 se na kuželovském mlýně uskuteční závěrečná část Horňáckých slavností – pořad ROK PODE MLÝNEM. Vystoupí soubory, sbory, cimbálové muziky, skupiny a sólisté z Horňácka a podjavorinské oblasti. Letošní Horňácké slavnosti se konají od 18. do 21. 7. 2019.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: Z. MotalováTechnické muzeum v Brně

Související články

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*