Pochod hrdosti i koncert Hany Robinson. Brno zažije Moravský den, letos na počest 1200 let Moravanů

Brno ožije v sobotu 17. září setkáním moravských patriotů. Chystají se hned tři akce od rána až do pozdního večera. Na dopolední Den za Moravu letos naváže happening i Moravské odpoledne.

Součástí Dne za Moravu bude tradiční průvod městem i pestrý kulturní program. Začíná v devět hodin u kostela svatého Tomáše na Moravském náměstí v Brně, kde proběhne pietní akt na počest Jošta Moravského.

Akce organizovaná Moravskou národní obcí bude posléze pokračovat tradičním průvodem, který se zastaví na náměstí Svobody. Zde kolem poledne proběhne kulturní program, jehož součástí bude předání ocenění v anketě Osobnost Moravy. Chybět by neměli výherci loňského ročníku, legendární velmistři kolové bratři Pospíšilové.

Celou akcí bude provázet známý brněnský moderátor Luděk “Savana” Urbánek. Mezi oceněnými v anketě Součástí kulturní části programu bude vystoupení mužáckého pěveckého sboru Hútek z Bánova či žesťového kvintetu Moravian Memory Brass. Na Dni za Moravu se rovněž objeví vojáci v historických uniformách.

“Den za Moravu je nepolitická oslava Moravy, její historie, kultury a tradic. Letos se navíc uskuteční u příležitosti 1200 let od první písemné zmínky o Moravanech. Všechny srdečně zveme,” uvedla místopředsedkyně pořádajícího spolku Lenka Holaňová.

Více informací o Dni za Moravu najdete zde.

Tradiční průvod Moravanů centrem Brna

Byli jsme a budem!

Moravský den pokračuje veřejným setkáním s názvem “Byli jsme a budem!” v Parku Danuše Muzikářové (za Místodržitelským palácem) od 14:30 do 15:30. Na veřejném setkání vystoupí představitelé moravského hnutí i zástupci evropských regionů. Součástí bude happening na počest 1200 let od první zmínky o Moravanech, jehož podobu si pořadatelé nechávají jako překvapení až na samotnou akci.

“Existujeme už přes tisíc let a budem tu stále. Pojďte dát najevo svou moravskou hrdost a přijďte v sobotu 17. září do moravské metropole,” zvou na akci organizátoři z Moravského zemského hnutí.

Den před samotnou akcí se koná mezinárodní konference v Hotelu Continental zaměřená na roli regionů v Evropě včetně Moravy. Opět za účasti zástupců evropských regionů i představitelů veřejné správy v České republice.

Více informací o moravském happeningu najdete zde.

Park Danuše Muzikářové, pohled z Rooseveltovy ulice – místo setkání

Přátelské setkání u vína, hudby i sportu

Trojici akcí uzavírá Moravské odpoledne, které se bude od čtyř hodin konat v CITY BEACH Brno. Jedná se o areál beachvolejbalového hřiště u ulice Opuštěná, nedaleko autobusového nádraží Zvonařka. Letos se koná už třetí ročník této akce.

Přečtěte si  Pozor na tenký led! Vodohospodáři varují před vstupem na zamrzlé hladiny vodních nádrží

Na přátelském setkání u hudby, občerstvení i sportu vystoupí známá moravská šansoniérka Hana Robinson. Proběhne také představení moravských organizací za doprovodu harmonikářky Terezy Kniežové. Do pozdních večerních hodin zahraje cimbálová muzika Kyničan. V plánu je rovněž uspořádání beachvolejbalového turnaje. Chybět nebudou hned dva skákací hrady pro děti.

Akci organizuje Společnost pro Moravu a Slezsko. “Srdečně zveme všechny, kteří mají v srdci místo pro Moravu. Pojďte se dobře pobavit na brněnskou Letnou v srdci moravské metropole,” říká místopředseda pořádajícího spolku Petr Konečný.

Více informací o letošním Moravském odpoledni najdete zde.

Společné foto z minulého ročníku Moravského odpoledne

Autor: pjk, foto: Petr Marek, město Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*