Podyjí hlásí nárůst turistů, nejvíc na Šobesu. Přibylo i odpadků

Šobes bez turistů je už dnes vzácnost. Počet návštěvníků stále přibývá.

Více než půlmilionu návštěv zaznamenaly v loňském roce sčítače v Národním parku Podyjí. Pokračuje tak nárůst počtu turistů, byť ne skokově jako v předchozích letech. Největší oblibu si drží starobylý vinohrad Šobes.

Vyhlídky v moravském národním parku se zaplnily zejména v jarním lockdownových měsících. Rekord opět hlásí Šobes, kde bylo zaznamenáno přes 83 tisíc průchodů. Plyne to z aktuálních údajů ze šestnácti sčítacích zařízení, které Správa Národního parku Podyjí instalovala v roce v roce 2010 na různých místech chráněného území. 

První rok po instalaci sčítače zaznamenaly na 300 000 průchodů. V roce 2019 to bylo téměř 400 000 a vloni už přes půl milionu. Nejvíce poskočila návštěvnost vinohradu Šobes. „V čase největší vytíženosti to znamená fronty u lávky přes Dyji, přeplněná parkoviště v Hnanicích a Havraníkách, ale i drobné konflikty mezi pěšími a cyklisty,“ uvedl náměstek ředitele Správy Národního parku Podyjí Jan Kos.

Druhým nejnavštěvovanějším místem národního parku je Kraví hora u Znojma, třetím šíje Šobesu. Zájem turistů naopak v posledních letech klesá u Hardeggského mostu a nedaleké Hardeggské vyhlídky.

V lockdownových měsících na začátku roku také skokově stoupla návštěvnost vyhlídek kolem Znojma. Na Králově stolci nebo Sealsfieldově kameni tak bylo i dvakrát více návštěvníků než v roce 2020. Kromě většího zájmu o pobyt v přírodě může za nárůstem být nemožnost trávit jarní prázdniny na horách. Pokračoval také trend prodlužovaní návštěvnické sezony do zimních měsíců. Řada turistů začala vyhledávat i dříve méně vytížené trasy jako je Cesta Jaroslava Krejčího nebo Pašerácká stezka.

Zvýšený zájem turistů má stinné stránky

Větší počet návštěvníků sebou podle správy národního parku bohužel přináší i větší počet problémů. U nejvytíženějších tras přibyly odpadky. Strážci museli zastavovat řidiče, kteří do chráněného území vjížděli auty nebo parkovali na nevhodných místech.

Lidé také mnohdy nerespektovali pravidla pohybu po národním parku. Pěší se častěji vydávali mimo značené cesty do klidového území. Cyklisté jezdili mimo značené cyklotrasy a tak zvyšovali erozi některých cest nebo vytvářeli nebezpečné situace pro chodce.

Podrobná interaktivní data návštěvnosti Národního parku Podyjí můžete procházet na tomto webu.

Zdroj a foto: Správa NP Podyjí

Související články

Přečtěte si  Čedok připravil další lety z Moravy za exotikou. Z Brna i Ostravy se bude létat do Thajska a na Mauricius

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*