Pomáhá obnovovat tradiční ráz krajiny. Nadační fond teď spojil síly se Znojmem, opravil kapličku

Znojmo Načeratice kaplička Adopce památek
Kaplička u Načeratic (Znojmo) – stav před opravou a po opravě

Znojmo společně s Nadačním fondem Adopce památek nechalo opravit kapličku u polní cesty u městské části Načeratice. Z omšelé a postupně chátrající drobné stavby je nyní znovu památka ve vynikajícím stavu, slouží jako orientační bod v krajině či místo odpočinku. Informaci uvedla mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Znojmo spojilo síly s nadačním fondem

Obnova stála téměř 100.000 korun, město dalo 30 procent, zbytek fond. Kaplička stojí severně od Načeratic na cestě ke Kateřinskému dvoru, který slouží jako zimoviště ovcí z Ovčí farmy Podyjí. Jde o klasickou barokní výklenkovou kapličku s místem pro obraz s biblickým výjevem.

Nadační fond vznikl teprve v roce 2014 a jeho cílem je s pomocí dárců opravovat, případně úplně obnovovat drobné sakrální památky v krajině. Jde o boží muka, kamenné kříže, kapličky, kalvárie, sochy a sousoší, smírčí kříže, ale například i o staré mosty.

Fond pomáhá obnovovat zašlou tvář kulturní krajiny

Tyto památky k moravské krajině patřily po staletí, nejvíce se rozšířily v období baroka. Mizely především při kolektivizaci venkova a zemědělství, kdy se rozorávaly cesty a meze. Mnohé zcela zmizely, o další se desetiletí nikdo nestaral. Jejich stav se začal zlepšovat po roce 1989. Fond pomáhá především těm obcím, které ze svého rozpočtu jen obtížně vyčlení desetitisíce až statisíce na obnovu těchto drobných památek.

Mezi opravené památky patří například kamenný kříž v Kvítkovicích u Otrokovic či socha sv. Jana Nepomuckého v Záhlinicích na Kroměřížsku.

Zdroj: ČTK, foto: m.znojmocity.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*