Popelnice na použitý olej dorazily do Frýdku-Místku

Nové popelnice na olej a tuky ve Frýdku-Místku

V ulicích Frýdku-Místku jsou nové popelnice na oleje. Přes sto odpadních nádob rozmístili během víkendu pracovníci firmy, která použité jedlé tuky sváží a dále zpracovává. Město chce rozmístěním většího počtu popelnic podpořit ekologickou likvidaci olejů.

Není výjimkou, že lidé olej z fritovacích nádob a z pánví lijí do dřezů nebo záchodů. Frýdek-Místek chce proto podle náměstka primátora Leonarda Vargy obyvatelům ukázat, že i oleje lze zlikvidovat v souladu s přírodou.

„Oleje v kanalizaci způsobují nemalé potíže. Při nižších teplotách tuhnou a ucpávají kanalizační potrubí, následné čištění kanalizace vyžaduje práci i náklady navíc. Oleje spláchnuté do domovních odpadů také napomáhají k rychlejšímu množení potkanů a dalších hlodavců, kteří se tuky v kanalizaci živí,” vysvětlil náměstek, který má na starosti oblasti dopravy a životního prostředí. Podle něj je naopak odevzdávání použitých olejů a jejich recyklace je cesta, jak se olejů zbavit šetrně k přírodě.

Testování dopadlo úspěšně

Frýdek-Místek vyzkoušelo sběr použitých jedlých tuků a olejů už v předchozích letech, a to na základě požadavků občanů. Roční výnosy z původních deseti nádob rozmístěných převážně na sídlištích podle vedení města ukazují, že množství vytříděného oleje se rok od roku zvyšuje. Zatímco v roce 2019 obyvatelé nanosili celkem 1407 kg tuků, v roce 2020 se množství zvýšilo na 2032 kg. V letošním roce lidé odevzdali už 2131 kg tuků.

Na základě stoupajícího zájmu obyvatel o třídění použitých tuků město oslovilo novou společnost a nechalo rozmístit větší počet nádob. “Nově najatá firma oleje nejen sváží, ale také čistí a recykluje. Recyklovaný olej je využitelný například jako biopalivo,” doplnil Varga.

Použité oleje je třeba slévat do PET lahví a vhodit do určených nádob.

Zdroj a foto: Frýdek-Místek

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*