Poradna pro poruchy čichu pomohla stovkám lidí, otevřela ji Nemocnice u sv. Anny

Vyšetření se provádí i pomocí navoněných fixek.

Na konci loňského roku zřídili odborníci z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a poradnu pro poruchy čichu a chuti pro pacienty po onemocnění COVID-19. Od té doby se lékařům s problémem tohoto charakteru ozvalo více než 250 lidí, informovala tisková mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Poradna v první fázi funguje pouze online, kdy lékaři komunikují s pacienty mailem. Na mail covid.poruchycichu@fnusa.cz tak mohou lidé, kteří prodělali nemoc COVID-19 a mají i po čtyřech a šesti týdnech od nemoci stále poruchy čichu, napsat o svých potížích.

Pavla Urbánková

„V této elektronické formě již poradnu oslovilo více než 250 pacientů, z toho jsme nakonec k endoskopickým a dalším vyšetřením pozvali přes šedesát z nich,“ uvedla primářka Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku Pavla Urbánková.

Na poradnu se nejčastěji obracejí lidé, kteří ztratili čich zcela nebo téměř úplně. Mnohdy ale také ti, kterým se změnilo vnímání čichových vjemů. „Často je uváděna káva, setkáváme se také se změnou vnímání cigaretového kouře, lidé cítí spáleninu a kouř, i když nemají ve svém okolí žádný zdroj tohoto pachu. Jako velký problém také udávají, že nevnímají své tělesné pachy a nelibě nesou některé umělé vůně typu parfémy, nerozeznají zápach zkaženého jídla a podobně,“ upřesnila Urbánková.

Čichový trénink se osvědčil

Největší části pacientů po onemocnění COVID-19 se čich vrací do čtrnácti dnů až tří týdnů, další skupině do dvou měsíců a zhruba pěti procentům se nevrací čich dlouhodobě nebo jen na velmi nízké úrovni. V léčbě ztráty čichu nemají lékaři ORL žádné nové možnosti a veškerá opatření jsou pouze podpůrná. Je to například čichový trénink, užívání vitamínů nebo minerálů a podobně.

„Například pravidelný čichový trénink, který pacienty učíme, má na návrat čichu po covidu poměrně velký vliv. Chce to sice trpělivost, ale výsledky se postupně dostaví,“ uzavřela primářka.

Zdroj a foto: FNUSA

Související články

Přečtěte si  Expedice z Masarykovy univerzity během rekordně krátkého pobytu v Antarktidě potvrdila výskyt ptačí chřipky

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*