Poselství budoucím generacím od zlínské zoo připomíná těžký rok

Vzpomínkový text, pamětní mince i rouška a lahev pálenky, to vše najdou budoucí generace v opravené věži lešenského zámku.

V úterý 15. září vložila zlínská zoo do nejvyšší části zámecké věže dvě časové schránky s poselstvím pro příští generace. Uložení časové schránky se uskutečnilo u příležitosti generální opravy střechy zámku Lešná, která probíhá poprvé po 127 letech od dokončení zámku v roce 1893.

Text, pamětní mince i látková rouška

Pro vložení do báně zámecké velké věže zoo připravila dva pozinkované tubusy. Jeden byl určen pro poselství Zoo Zlín, druhý pro informace od realizátora generální opravy střechy firmy Teslice ze Vsetína a partnera zlínské zoo společnost Rudolf Jelínek Vizovice.

„Dlouho jsme přemýšleli, co by mělo být obsahem první časové schránky v historii zoo. Chtěli jsme, aby to byla vzpomínka na rok 2020, který byl a vlastně stále je pro zlínskou zoo velmi těžký,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský. Doplnil, že koronavirus, který zasáhl celý svět, velmi negativně ovlivnil i chod zoo.

„Poprvé od vzniku zahrady v roce 1948 byla Zoo Zlín uzavřena na tak dlouhou dobu, konkrétně od 16. března do 26. dubna. Znamenalo to pro nás finanční ztrátu přes 10 milionů Kč. Dlouho jsme se pohybovali v kritických číslech, lidé nám naštěstí pomohli. Toto vše je součástí textu, který jsme nechali vytisknout na ruční papír z Velkých Losin a vložili do časové schránky,“ přiblížil Roman Horský.

Zoologická zahrada do připraveného tubusu také umístila látkovou roušku s motivem slonů u příležitosti otevření nového sloního výběhu v projektu Karibuni, pamětní minci, suvenýrovou eurobankovku s motivem kivi, platné mince a bankovku státní měny, mapku Zoo Zlín 2020 a kovový přívěsek rejnoka. V druhém tubusu jsou technické instrukce i lahev slivovice od dvou zmíněných firem.

Nechybí vzpomínka na Petra Čolase

Ředitel Roman Horský vložil do schránku i jednu velmi osobní upomínku. „Kromě všech zmíněných věcí jsme se rozhodli přidat vzpomínku na našeho kamaráda Petra Čolase, ředitele Zoo Ostrava, který nás na konci letošního srpna zcela nečekaně opustil. Petr byl výraznou osobností našeho současného zoo světa, byl to skvělý člověk, každé setkání s ním bylo obohacující,“ doplnil Roman Horský.

Přečtěte si  Studenti Mendelovy univerzity představí návrhy městského parku ve Velkém Meziříčí

Zástupci společnosti Teslice obě schránky odnesli po lešení k vrcholu zámecké věže. Poté je uložili do restaurované báně věže. Časové schránky tak budou na příští generace čekat ve výšce 40 metrů nad zemí. Oprava střechy lešenského zámku by měla skončit v květnu 2021.

Zdroj a foto: Zoo Zlín

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*