Posílání těl do jiného zařízení je běžný postup, hají ostravské krematorium vedení města

Krematorium ve Slezské Ostravě

Ostravské krematorium se v současné době potýká s enormním nárůstem počtu kremací v souvislosti se zhoršenou koronavirovou situací. Vedlo to k převozu části zemřelých do jiného zařízení. Objevila se kritika krematoria kvůli nedostatečné kapacitě a celkovému nezvládnutí situace. Podle vedení Ostravy je však zvolený postup běžný i za normálního stavu.

Ostravskému krematoriu ulehčilo zařízení v Hustopečích

Ostravské krematorium, největší v celé České republice, které zpopelňuje až 12 tisíc zemřelých ročně, se již minimálně dva měsíce potýká s nárůstem počtu těl určených ke kremaci. K  nárůstu dochází pravidelně každý rok v zimních měsících. V letošním roce je ovšem v souvislosti s probíhající pandemií covid-19 jtento nárůst natolik vysoký, že reálně hrozí situace, že krematorium nebude moci plynule přijímat ostatky zemřelých od pohřebních služeb. Protože je ostravské krematorium jediné v Moravskoslezském kraji, byl požádán o pomoc při řešení i Ústřední krizový štáb.

Stanovisko stálé pracovní skupiny Ústředního krizového štábu pracovalo s možností využití služeb jiných tuzemských krematorií za pomoci složek záchranného systému nebo armády. V sobotu 9. ledna byly díky pomoci hasičů a policie převezeny ostatky 58 zesnulých z ostravského krematoria ke zpopelnění do krematoria v moravských Hustopečích.

K převozu zemřelých dochází i za běžného stavu

Jak ovšem upozornilo vedení Ostravy, které je vlastníkem krematoria na území Slezské Ostravy, jedná se o poměrně běžný postup. Krematoria využívají navzájem svých služeb během roku například z důvodů technologických odstávek či poruch kremačních pecí. Veškeré činnosti s tím spojené jsou prováděny dle zákonných předpisů, stejně bylo postupováno i v případě převozu těl z ostravského krematoria.

Není pravda, že ostravské zařízení mělo problém s kapacitou i v běžném stavu, jak zaznělo na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví minulý týden. Vůči takovému tvrzení se ohrazujeme. Ostravské krematorium se až nyní, poslední týdny, potýká s výrazným nárůstem zemřelých, který jednoznačně souvisí s probíhající pandemií, proto jsme upozornili na tento stav Ústřední krizový štáb a pomohli s návrhem řešení,” reagovala kritiku z Prahy náměstkyně ostravského primátora Kateřina Šebestová.

“Je velmi pravděpodobné, že podobnou situaci budou řešit i jiná krematoria v České republice, proto uvítáme centrální koordinaci a operativní přerozdělení těl zemřelých při případném naplnění kapacit některých kremačních zařízení,“ dodala náměstkyně.

Přečtěte si  Zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity, chemik Vojtěch Adam. Bylo mu 42 let

V současné době Ministerstvo pro místní rozvoj, které je garantem zákona o pohřebnictví, ve spolupráci s krizovými orgány shromažďuje údaje za všechna krematoria. Výstupem by měla být koordinace převozu zemřelých v této i dalších podobných výjimečných situacích.

Zdroj: město Ostrava, foto: Krematorium Ostrava

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*