Pozor na nebezpečné návnady. Zakázaný karbofuran otrávil malou fenku, není to zdaleka první případ

Hlavními obětmi trávení karbofuranem jsou ptáci

Ani ne čtyřměsíční fenka border kolie zahynula 1. listopadu poté, co na vycházce u oblíbeného poutního místa Svatý Antonínek sežrala vejce pohozené na cestě. Analýza potvrdila otravu prudkým jedem karbofuran, jehož držení je v celé EU zakázáno. Okolní oblast dlouhodobě patří k problematickým, ornitologové tu každoročně zaznamenávají otravy karbofuranem. Odborníci upozorňují, že karbofuran je smrtelný i při malé dávce a život může zachránit pouze okamžité podání protilátky.

Laboratorní vyšetření potvrdilo otravu karbofuranem

Případ se stal veřejně známým poté, co majitel otrávené fenky Bambi sdílel informace na sociální síti Facebook, aby upozornil na nebezpečí. „Bambi sežrala nějakou smradlavou věc uprostřed cesty vedle vinohradu. Příznaky otravy se u ní projevily zhruba po necelé jedné hodině, do dvou hodin ležela u veterinářky na stole mrtvá. Podle všech indicií to vypadá na jed karbofuran,“ napsal na Facebook majitel fenky Jakub Konečný. Toho následně oslovili členové iniciativy Spravedlnost pro přírodu, kteří jako dobrovolníci pátrají po nebezpečných návnadách a doporučili laboratorní vyšetření na karbofuran.

Na místo vyjela psovodka ornitologů Klára Hlubocká, která se specializuje na vyhledávání otrávených návnad v terénu. „Žádnou další návnadu jsme nenašli, ale v místech, kde došlo k otravě, jsme objevili mnoho mrtvých much a brouků, kteří bývají známkou otravy, pokud jsou nalezení na oběti nebo v její blízkosti,“ vysvětluje Hlubocká.

Místo nálezu
Detail místa nálezu

Laboratorní analýza poté skutečně prokázala, že štěně otrávil karbofuran. „Všechny odebrané vzorky, tedy obsah žaludku štěněte, drn trávy, na kterém byla návnada, i zbytky skořápek, jsou pozitivní na karbofuran. Podle pitevní zprávy se štěně s největší pravděpodobností otrávilo pozřením otráveného vejce, nic jiného v žaludku podle pitevní zprávy nemělo,“ doplňuje Hlubocká.

Štěně border kolie Bambi

Nejedná se zdaleka o první případ v okolí

Hlubocká upozorňuje, že okolní oblast patří k dlouhodobě nejproblematičtějším na Moravě. „Případy otrav karbofuranem jsou tu zaznamenány každý rok. V loňském roce se tu otrávili dva kriticky ohrožení dravci luňáci červení, v roce 2017 to byly čtyři káně lesní a dvě lišky,“ říká Hlubocká.

Psovodka dodává, že kromě fenky border kolie se policie nyní zabývá hned několika případy psů, kteří se otrávili v zámeckém parku ve Veselí nad Moravou. „Zda jde o otravy karbofuranem, zatím není jasné. Poslední návnada, o které víme, byla nalezená v polovině listopadu. Nálezkyně ji ale vyhodila do popelnice a celou věc řešila jen přes sociální sítě,“ vysvěluje Hlubocká. Opakované případy trávení znají ornitologové i z dalších míst v republice. Psovodka Klára Hlubocká společně se psy Samem a Victorym tato místa pravidelně kontroluje a také navštěvuje preventivně důležitá místa výskytu dravců. Kromě toho vyjíždí k případům na žádost policie či dalších institucí, nejčastěji ale na ohlášení občanů.

Ornitologové aktivně bojují proti trávení ptáků a dalších zvířat

Ptačí kriminalitu má Česká společnost ornitologická v hledáčku již od roku 2000 a bojuje proti ní v rámci programu Volná křídla a webu karbofuran.cz. Za tu dobu už ornitologové zaregistrovali vedle nejrůznějších způsobů likvidace ptáků i stovky otrav. Ornitologové se rozhodli zintenzivnit pátrání po otrávených nástrahách a jejich obětech zřízením specializované terénní jednotky – psovodky Kláry Hlubocké a Chesapeake bay retrívrů Sama a Victoryho. Inspirovali se přitom maďarskými kolegy, kterým se při hledání otrávených návnad speciálně vycvičení psi osvědčili.

Přečtěte si  Masarykova univerzita vysílá do Antarktidy hned dva týmy. Na nejchladnějším kontinentu se zřejmě nepotkají

Za používání karbofuranu hrozí osmileté vězení

Samotné držení jedu karbofuranu nebo jeho použití k zabíjení dravců je trestný čin, za který hrozí až 8 let vězení a v případě obecného ohrožení (extrémně silný jed karbofuran je smrtelně nebezpečný i lidem) může travič dostat ještě přísnější trest. Použití zakázaného, ale přesto hojně používaného jedu představuje navíc velmi krutý způsob, jak se zbavit nepohodlných živočichů. „U ptáků se otrava karbofuranem projeví rychle – po několika minutách dostane pták velké křeče a za plného vědomí umírá na udušení. Proto je také možné usuzovat na otravu již při prvotním ohledání zvířete, na kterém je vidět, že před smrtí trpělo,“ vysvětluje Zdeněk Vermouzek.

Ornitologové věří, že zapojení do mezinárodního projektu PannonEagle Life, kdy mohou sdílet zkušenosti a učit se nové postupy od zahraničních kolegů, přispěje k brzkému dopadení a exemplárnímu potrestání pachatelů ptačí kriminality.

Otrávená zvířata zachrání jedině rychlé podání protilátky

Případů otrav karbofuranem u psů a koček v poslední době přibývá a majitelé a veterináři většinou nereagují dostatečně rychle, protože nemají tušení, že jde právě o karbofuran. Při otravě karbofuranem je nutné zareagovat rychle a včas podat protijed atropin. Jedině tak může otrávené zvíře přežít, jak dokládají letošní případy u psa a jestřába lesního, které se podařilo zachránit včasným zásahem.

Karbofuran patří mezi nejtoxičtější používané pesticidy. Některé zdroje uvádí LD50 nižší než 1 mg/kg, a proto tato otrava může vést k velmi rychlé smrti zvířat. Nástup průběhu otravy se pohybuje od 30 sekund do několika hodin, závisí vždy na množství jedu a cesty jeho vstřebání. První pomoc majitele by měla zahrnovat vyvolání zvracení pozřené návnady (1,5% peroxid vodíku v dostatečném množství), podání aktivního uhlí, omytí zasažené kůže a co nejrychlejší přeprava k veterinárnímu lékaři a zde podání antidota – injekci Atropinu.

karbofuran.cz

Zdroj a foto: ČSO, avifauna.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*