Předsedou Moravského zemského hnutí zůstane Hýsek. Hnutí se chystá na volby v příštím roce

Delegáti V. sněmu Moravského zemského hnutí v Dačicích

Delegáti sněmu Moravského zemského hnutí (MZH), který se uskutečnil v moravských Dačicích, zvolili svým předsedou 40letého Ondřeje Hýska, zástupce ředitele brněnského gymnázia a královopolského zastupitele.

Ondřej Hýsek hnutí loni spoluzakládal poté, co odešel z politické strany Moravané kvůli jejich rozhodnutí spolupracovat s SPD Tomia Okamury. Delegáti sněmu Moravského zemského hnutí ho potvrdili ve funkci předsedy. „Česká republika i Evropská unie se musí vydat cestou prohlubování principů liberální demokracie, v níž je nejen zaručena rovnoprávná pozice a ochrana nejrůznějších menšin, ale zároveň je celý systém vnitřně stabilizován pomocí decentralizace. Takovéto pojetí evropského regionalismu je šancí jak pro jednotnou Evropu, tak i pro Moravu a obnovení její zemské samosprávy“, řekl Hýsek.

Místopředsedou MZH byl nově zvolen Vladan Ševčík, odborník na energetiku a spolumajitel vinařství. „Současný centralismus v ČR je totalitním přežitkem, krajské zřízení je pak jeho odrazem. Pro Čechy, Moravu i Slezsko má být vzorem spolkové uspořádání v Rakousku nebo v Německu“, řekl Ševčík.

Dalšími členy Rady MZH byla zvolena zastupitelka v Račicích-Pístovicích a sociální pracovnice Lada Bastlová, archeolog a historik, docent Masarykovy univerzity Bohuslav Klíma, právníci Jiří Kolářský a Jaroslav Kupka a brněnský podnikatel a sportovec Pavel Trčala. Sněm rovněž rozhodl o vzniku místních organizací MZH.

Členy Revizní a rozhodčí komise byli zvoleni Jiří Albrecht (dačický výtvarník, pedagog a dlouholetý promoravský aktivista), Bohumil Šuhaj (dačický zastupitel a pedagog) a Jiří Kacetl (znojemský zastupitel a historik). 

Sněm pověřil Radu MZH přípravou účasti Moravského zemského hnutí v krajských a senátních volbách v roce 2020. V Jihomoravském kraji má Rada MZH pokračovat v jednání se středovými politickými subjekty o případné volební koalici. Rada MZH byla dále pověřena přípravou VI. (programového) sněmu MZH, který se uskuteční 18. 4. 2020 v Brně a jehož součástí bude i druhý ročník happeningu „Vraťte nám sněm“, jehož smyslem je obnova Moravského zemského sněmu jako vrcholného orgánu Moravské zemské samosprávy.

Moravské zemské hnutí bylo registrováno 9. 4. 2018, sídlí v Dačicích a navazuje na úspěšné Hnutí za samosprávu Moravy – Společnost pro Moravu a Slezsko. Je členem Evropské svobodné aliance, jedné z politických stran Evropského parlamentu (frakce Greens/EFA), která se zaměřuje na regionalismus a samosprávu.

Přečtěte si  Prezident Pavel navštívil Punkevní jeskyně. 102 let po Masarykovi

Autor: rep Zdroj a foto: MZH

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*