Přehledně: Kandidátky do krajských voleb uzavřeny. Kdo kandiduje u vás?

Volby do zastupitelstev krajů se blíží. Subjekty mohly podávat kandidátní listiny do konce července. Podívejte se v přehledovém článku, kdo bude na podzim bojovat o hlasy voličů na území moravského kraje, ve kterém žijete.

Krajské volby se uskuteční 2. a 3. října tohoto roku.

Jihomoravský kraj: Šimek obhajuje, Vokřál je mimo hru

Lídrem jihomoravské kandidátky ANO, které zvítězilo v minulých volbách, bude nakonec současný hejtman Bohumil Šimek. Přitom ještě před nedávnem se uvažovalo o Petru Vokřálovi, který ovšem hnutí opustil, mimo jiné v souvislosti s brněnskou korupční kauzou zvanou Stoka.

V čele kandidátky jihomoravské KDU-ČSL stanul starosta obce Velatice na Brněnsku Jan Grolich. Na předních místech kandidátky dále figuruje krajský předseda strany a místostarosta Vyškova Roman Celý, starosta Josefova na Hodonínsku Vojtěch Pospíšil, krajský zastupitel Jan Zámečník a bývalý radní kraje Jiří Němec. V první desítce je i senátorka Anna Hubáčková či místostarosta Břeclavi Richard Zemánek.

Pro krajské volby na jižní Moravě vznikla široká koalice s názvem Spolu pro Moravu. Sešly se v ní TOP 09, Strana zelených, Moravské zemské hnutí, Idealisté a Liberální ekologická strana. Lídrem kandidátky je náměstek hejtmana a starosta Židlochovic Jan Vitula. V první šestici je dále starostka městské části Brno-Nový Lískovec Jana Drápalová, starosta Moravského Krumlova, který se zasloužil o návrat Slovanské epopeje na Moravu, Tomáš Třetina, bývalý starosta Tišnova Jan Schneider a krajský zastupitel Petr Kunc. Uzavírá ji historik a znojemský zastupitel Jiří Kacetl z Moravského zemského hnutí.

Zemský dům v Brně, sídlo Jihomoravského kraje, dříve moravského zemského úřadu

Další koalici vede ODS s podporou Svobodných a hnutí Starostové a osobnosti pro Moravu. Lídrem koalice je ředitel CEITECu (Středoevropský technologický institut na Masarykově univerzitě) Jiří Nantl.

Jihomoravské Piráty povede projektant a programátor ze Znojemska Lukáš Dubec. Na kandidátce se rovněž objevil podnikatel a publicista Jiří Hlavenka či zakladatel strany Ivo Vašíček.

Starosty pro jižní Moravu, kteří jsou dnes součástí krajské koalice, povede ve volbách starosta Kyjova a předseda Svazu města a obcí ČR František Lukl. Starostové pro jižní Moravu jsou krajskou kandidátkou celostátního hnutí Starostové a nezávislí (STAN). V čele kandidátky je rovněž krajský radní Martin Maleček.

ČSSD povede hejtmanův náměstek Marek Šlapal. Na kandidátní listině figuruje i bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Dohromady kandiduje v jihomoravském kraji 15 subjektů.

Zlínský kraj: Čunek chce zopakovat úspěch

Současný zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) bude obhajovat post hejtmana v čele lidovecké kandidátky. V současné době čelí tlaku kritiků kvůli kontroverznímu plánu výstavby nové krajské nemocnice.

Hnutí STAN se podařilo sestavit kandidátku podpořenou dalšími subjekty. Jedná se o TOP 09, Nový impuls a Zlínské hnutí nezávislých. V jejím čele stanul poslanec a bývalý předseda hnutí Petr Gazdík.

Sociální demokraté se spojili se Zelenými. Kandidátku ČSSD s podporou Strany zelených povede lékařka a bývalá europoslankyně Olga Sehnalová.

V čele kandidátky ODS stanul manažer Lubomír Traub. Piráty povede finanční analytička Hana Ančincová z Kroměříže, hnutí ANO starosta Rožnova pod Radhoštěm Radim Holiš.

Dohromady kandiduje ve Zlínském kraji 14 subjektů.

Olomoucký kraj: široká koalice padla, Piráti a STAN vyzvou krajské vedení samostatně

V Olomouckém kraji se jednalo o vzniku široké koalice, která by konkurovala velkým stranám, úspěšným v minulých volbách. Na předvolební spolupráci se nakonec dohodli pouze zástupci KDU-ČSL, Zelených a TOP 09. Spolu s lokálním hnutím utvořili uskupení Spojenci – Koalice pro Olomoucký kraj, kterou povede poslanec a předseda lidovců Marián Jurečka.

Přečtěte si  Přeshraniční spolupráce v boji proti komárům: Břeclav se chce spojit s Rakušany i Slováky

Piráti a STAN zůstali mimo tuto uskupení, vytvořili ale vlastní koalici, kterou vede manažer a olomoucký zastupitel Josef Suchánek.

Současný hejtman a poslanec Ladislav Okleštěk je lídr kandidátky hnutí ANO.

V čele kandidátky ODS stanul náměstek hejtmana a bývalý starosta Uničova Dalibor Horák. Koalici ČSSD a Patriotů Olomouckého kraje vede Jiří Zemánek.

Dohromady kandiduje v Olomouckém kraji 16 subjektů.

Moravskoslezský kraj: Hejtman Vondrák chce zůstat v čele kraje

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák bude v podzimních krajských volbách obhajovat svůj post. Stanul v čele kandidátky hnutí ANO.

Protikandidáty Vondráka na post hejtmana má být někdejší ostravský primátor Petr Kajnar, který se loni po letech vrátil do ČSSD, náměstek hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL), další náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS s podporou TOP 09) karvinská zastupitelka Zuzana Klusová (Piráti) či starosta obce na Karvinsku Jan Lipner (koalice STAN, Strana zelených a Nezávislí).

Budova Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě

Zásadními tématy pro volby v Moravskoslezském kraji bude špatná koronavirová situace na Karvinsku a problémy související s ukončováním těžby uhlí. Dohromady zde kandiduje 17 subjektů.

Vysočina: Běhounek plánuje zopakovat vítězství sociálních demokratů

Kandidátku ČSSD na Vysočině, která z půlky leží na Moravě, povede současný hejtman Jiří Běhounek, v čele Pirátů figuruje projektová manažerka Hana Hajnová. Lídrem společné kandidátky hnutí STAN a SNK ED podpořené dalšími subjekty je krajský zastupitel a starosta Pacova Lukáš Vlček.

V čele koalice Pro TOP Vysočinu (TOP 09, KAN, Koruna Česká, Třebíč občanům) stanul starosta obce Dolní Cerekev Zdeněk Dvořák). Další koalici ODS a Starostové pro občany s podporou svobodných vede jihlavský zastupitel Vítězslav Schrek. V čele kandidátky hnutí ANO stanul náměstek hejtmana Martin Kukla. Lidovce na Vysočině do voleb povede poslanec a krajský zastupitel Vít Kaňkovský.

Velké strany chce v rámci kraje Vysočina ve volbách vyzvat Moravské zemské hnutí v čele s novinářem Petrem Chňoupkem. Na kandidátce se objevuje řada komunálních politiků a dalších osobností.

Dohromady kandiduje v kraji Vysočina 16 subjektů.

Připojení Dačic k Moravě a zapisování moravské národnosti

Pro doplnění, historické území Moravy se také nachází v Pardubickém (Svitavsko) a Jihočeském (Dačicko) kraji. V rámci Jihočeského kraje kandiduje s programem přesunutí Dačicka ke kraji Vysočina Moravské zemské hnutí. Jeho kandidátku vede pedagog a dačický zastupitel Bohumil Šuhaj.

Zdroj: Facebook Dačičtí Moravané

Zajímavostí je snaha strany Moravané postavit kandidátku v co největším počtu krajů v celé republice. Strana chce ve volbách propagovat zapisování moravské národnosti při sčítání lidu, které má proběhnout příští rok. Pro tento účel změnila strana svůj název na “Moravané, pro zachování Moravy se při sčítání lidu 2021 opět přihlasme k moravské národnosti.” Například na jižní Moravě je lídrem této kandidátky historik Jiří Pernes.

Zdroj: kandidující politická uskupení, programydovoleb.cz, foto: Wikimedia Commons

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*